Powiatowy Dzień Kół Gospodyń Wiejskich

Kultura 16 października 2018 Wydanie 37/2018
Powiatowy Dzień Kół Gospodyń Wiejskich

W hali Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach spotkali się przedstawicieli 60 kół podczas Powiatowego Dnia Kół Gospodyń Wiejskich

- Koła gospodyń to podmioty, pielęgnujące rodzimą tradycję, organizujące życie społeczne, gospodarcze i kulturalne polskich miast, a przede wszystkim wsi. Dbałość o koła gospodyń wiejskich zawsze była i jest naszym priorytetem. W ramach podziękowania i wdzięczności za ogromne zaangażowanie i pracę na rzecz podtrzymywania naszej lokalnej tradycji i folkloru, przygotowaliśmy już po raz trzeci dla was uroczyste spotkanie - mówił starosta Józef Tomal.

W pierwszej części spotkania zaproszeni goście obejrzeli spektakl Teatru w Stodole Doroty Ruśkowskiej pt.„Intryga” - komedię dla dorosłych, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Po spektaklu wszystkie koła i stowarzyszenia gospodyń otrzymały upominki przydatne w ich bieżącej dalszej działalności, a przede wszystkim publikację „Plon niesiemy, plon”, wydaną w tym roku specjalnie z okazji XX Jubileuszowych Dożynek Powiatowych, które odbyły się w Raciechowicach.

- To zbiór tradycji i przyśpiewek ludowych, związanych z obrzędami dożynkowymi z terenu naszego powiatu. Cieszymy się, że możemy go dziś Państwu przekazać, aby tradycja przyśpiewek dożynkowych była utrwalana, kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie - podkreślili starosta myślenicki Józef Tomal, który z wicestarostą Tomaszem Susiem, członkiem Zarządu Powiatu Krzysztofem Halkiem oraz radnymi, m.in. Zofią Góralik, Jackiem Pasiowcem, Edwardem Zadorą, wręczali każdemu kołu tę publikację.

Spotkanie zakończył poczęstunek, w czasie którego uczestniczki spotkania rozmawiały między sobą oraz z władzami powiatu m.in. na temat albumu z przyśpiewkami ludowymi.

WSPiFE