Pożegnanie księdza Leszka

Pożegnanie księdza Leszka
Pożegnanie księdza Leszka

Po 16 latach posługi duszpasterskiej z parafii NNMP w Myślenicach odszedł ks. Leszek Harasz. Najbliższe Święta Wielkanocy spędzi już jako proboszcz parafii pw. Św. Marcina w miejscowości Poręba Żegoty koło Alwerni. Pożegnalną mszę w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej odprawił w miniony czwartek

Razem z nowo mianowanym proboszczem ks. Leszkiem Haraszem przy ołtarzu do koncelebry stanęli: ks. proboszcz Stanisław Makowski, ks. prałat Karol Jarosz, były proboszcz myślenicki, a obecnie w parafii w Igołomii ks. Jan Jurczak oraz ks. Edward Kapusta.

Homilię wygłosił ks. Leszek. Jej tematem była Boża obietnica i postawa ufności człowieka, a główną przywołaną postacią – Abraham. Patriarcha miał ponad 70 lat, gdy Pan Bóg wyprowadził go na pustynię, kazał porzucić poukładane życie i podążać – nie wiedząc gdzie idzie. Odpowiedział na głos Boga ufnością. Skąd miał wiedzieć, że idzie do ziemi, która miała należeć do jego potomstwa. Przecież nie miał potomstwa. Był stary, a jego żona Sara według ludzkich rachub i praw biologii była bezpłodna. Wyglądało na to, że umrze bezpotomnie i nikt nie będzie wspominał jego imienia. Abraham miał 99 lat, gdy Pan Bóg złożył mu obietnicę, że będzie ojcem licznych pokoleń i że za rok jego żona Sara powije syna. Dziś potomstwo Abrahama to połowa świata - Żydzi, muzułmanie, chrześcijanie. Na przykładzie Abrahama i Pana Jezusa kaznodzieja ukazał, że droga, którą Bóg prowadzi człowieka jest drogą trudną. Bóg wskazuje drogę i nie od razu pokazuje jej cel. Po drodze ci powiem, dokąd pójdziesz – mówi do Abrahama. Pan Bóg składa obietnice i błogosławi tym, którzy mu ufają.

– Jest we mnie taka ufność. To, co dla nas jest zaskoczeniem, to jest Jego wola. Ufam, że w mojej nowej posłudze we wszystkim tak będzie. Nasz Bóg jest Bogiem obietnicy, która się wypełnia, gdy ją wypowiada – mówił ks. Leszek.

Niech Pan Bóg prowadzi

Żegnały go tłumy wiernych, dla których przez te 16 lat posługi był duszpasterzem, katechetą, przewodnikiem duchowym. Trzy lata temu założył w Myślenicach Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret” (jest koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym w Archidiecezji Krakowskiej). Jego praca duszpasterska znalazła swoje odzwierciedlenie m.in. w formacjach, które towarzyszyły liturgii pożegnalnej: diakonia muzyczna Odnowy w Duchu Świętym, myślenicka wspólnota Nazaret, chór parafialny, sztandary Caritas Betania i OSP Myślenice Śródmieście, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Służba Liturgiczna, Stowarzyszenie Osób z Upośledzenie Umysłowym OREW, grupa misterium, ruch modlitewno-pokutny Służba Rodzinie. Każdy dziękował ks. Leszkowi za jego posługę i jej owoce oraz życzył mu błogosławieństwa i wielu łask Bożych w nowej parafii.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)