Poznawanie Japonii z Krystyną Łętochą

Poznawanie Japonii z Krystyną Łętochą

O „zgiełku miast i ogrodach zen”, czyli o swojej podróży do Japonii „gdzie Wschód łączy się z Zachodem” w Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie opowiedziała barwnym słowem i reporterską fotografią Krystyna Łętocha

Przybyłą widownię przywitała i gościa wieczoru przedstawiła dyrektor WDK Grażyna Kosiba. Krystyna Łętocha jest osobą dobrze znaną jako dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, mniej natomiast znane jest jej zainteresowanie poznawaniem różnych kultur i podróżowaniem. W ciągu jednego roku odwiedziła Stany Zjednoczone i Japonię. Zafascynowała i zainspirowała ją różnorodność kraju kwitnącej wiśni, ogromne zróżnicowanie społeczeństwa, bogactwo kulturowe. A także łączenie elementów kultury zachodniej z rodzimą. Była na wyspie Honsiu i sztucznej wyspie Odaiba w Zatoce Tokijskiej, połączonej tęczowym mostem z centrum Tokio.

Do stolicy Japonii trafiła w okresie kumulacji świąt na przełomie kwietnia i maja - rzadki okres, gdy Japończycy odpoczywają. Oglądała i fotografowała dzielnice rozrywki, luksusowe salony samochodowe, kluby, wykwintne, dystyngowane gejsze - damy do towarzystwa i dziewczyny w podkolanówkach (co w Japonii jest znakiem, że są dziewczynami do towarzystwa - gejsze do swoich pięknych kimon ze szlachetnych materiałów również muszą mieć skarpetki), tradycyjny teatr kabuki, w którym występują tylko mężczyźni, dzielnicę przypominającą Manhattan z wieżowcami i luksusowymi sklepami. Wiele symbolicznych budowli Zachodu ma swoje odpowiedniki w Tokio, np. wieża przypominająca wieżę Eiffla, statua wolności.

Sugestywnie opowiadała o wielu odwiedzanych miejscach i związanych z nimi zwyczajami, historią, kulturą. O religii łączącej buddyzm z senso-Ji, o cesarskich ogrodach i odwiecznym szacunku Japończyków do natury, o ciekawostkach związanych z japońskimi tradycjami oraz o współczesnych zwyczajach. Jeden z nich dotyczy np. parasoli. Japońskie parasole są przeźroczyste. Są dostępne w różnych miejscach. Każdy może wziąć parasol, jeśli jest taka potrzeba i odłożyć go w innym miejscu do tego wyznaczonym. Nie wolno natomiast jeździć z parasolem na rowerze.

Mówiła też o problemach japońskich, o śmierci z przepracowania, samobójstwach, o nieumiejętności wypoczywania w swoim życiu nastawianym wyłącznie na pracę. W opozycji do tego jest wspaniała historia pełna rycerzy samurajów, ofiarnych i ideowych kamikadze, cesarzy i książąt, rytualna śmieć honorowa poprzez popełnienie harakiri, tradycje cesarstwa.

Krystyna Łętocha to osoba zawodowo zajmująca się kulturą, potrafiła trafiać we właściwe miejsca, dostrzegać rzeczy ważne i detale, niuanse i ciekawostki. I potrafiła o nich opowiadać tak ciekawie i sugestywnie, że widownia słuchała i patrzyła z zapartym tchem, a po spotkaniu niejeden uczestnik czuł się tak, jakby sam odbył podróż do tego fascynującego i pięknego kraju.

 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)