Prezydent Andrzej Duda znów w Myślenicach, oglądał skutki powodzi

Miasto 30 czerwca 2020 Wydanie 24/2020
Prezydent Andrzej Duda znów w Myślenicach, oglądał skutki powodzi

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Myślenice, wizytując miejsca zniszczone podczas ostatniej powodzi przez rzekę Rabę. Żywioł zniszczył miejscową infrastrukturę drogową i sportowo-rekreacyjną na terenie Zarabia. Prezydent w obecności burmistrza Jarosława Szlachetki oraz lokalnych samorządowców oglądał straty spowodowane przez ulewę, rozmawiał także z mieszkańcami Myślenic oraz strażakami, którzy usuwali skutki powodzi.

Oprócz wizyty na myślenickim Zarabiu, Prezydent w ostatnich dniach

odwiedził także inne miejscowości, które ucierpiały wskutek weekendowych opadów deszczu. Andrzej Duda był między innymi w Pcimiu, Wiśniowej, Raciechowicach, czy Łapanowie. To kolejna wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Myślenicach, wcześniej spotkał się z mieszkańcami na Rynku w maju 2019 roku.

- To dla nas ważne, że Pan Prezydent kończąc swoją wizytę w naszym regionie zdecydował się zobaczyć także zniszczenia powodziowe na Zarabiu. Tak zwany „Górny Jaz” pod względem turystycznym cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców oraz naszych gości. Niestety rzeka Raba nie jest łaskawa wobec tego miejsca i podczas większych ulew ulega zniszczeniom przez żywioł – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka, który oprowadzał Prezydenta Andrzeja Dudę po Zarabiu, przedstawiając skutki powodzi.

- Powódź tym razem na szczęście oszczędziła naszych mieszkańców i wszystkich podtopień na terenie Gminy Myślenice gospodarstw domowych jest może kilka. Niestety wiele zniszczeń dotyczy gminnych dróg, przepustów, rowów, urządzeń kanalizacyjnych, czy tak jak tutaj infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Po dokładnym oszacowaniu szkód czeka nas odbudowa zniszczonej infrastruktury. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że możemy mówić tutaj o kwocie oscylującej w granicach 10 mln zł – dodał burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Podczas wizyty na myślenickim Zarabiu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszyli posłanka Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, minister Paweł Mucha, a także reprezentujący ziemię myślenicką poseł na Sejm RP Władysław Kurowski i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica.

- Dziękuje raz jeszcze Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za obecność na myślenickim Zarabiu, ale także w innych miejscowościach w naszym regionie tuż po przejściu fali powodziowej. To jasny i konkretny dowód na to, że jest Pan Prezydentem, któremu bliskie są ludzkie sprawy. Dziękujemy – mówi Jarosław Szlachetka.

23 czerwca przypadała 80. rocznica „Czarnej Niedzieli” w Myślenicach, w związku z czym w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy wieniec pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynku Policji w Myślenicach złożył minister

Paweł Mucha