21 czerwca: Propozycje artystyczne w MOKiS

Propozycje artystyczne w MOKiS

Wydarzenie plenerowe odbędzie się na myślenickim Zarabiu już w najbliższą sobotę 25 czerwca. Początek o godz. 16.00 na plaży trawiastej. Tegoroczna edycja myślenickich wianków będzie nawiązywać mocno do dziedzictwa przyrodniczego gminy Myślenice, ludycznych zwyczajów i tradycji: muzycznych, tanecznych, rękodzielniczych i rzemieślniczych.

Podczas „wianków” organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to jak przez wieki zmieniał się krajobraz Myślenic i w jaki sposób zdeterminowała go sama rzeka Raba nad brzegiem której odbędzie się wydarzenie.

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza do wspólnego wyplatania intencyjnych wianków. W czasie spotkania poznamy symboliczne znaczenie roślin ochronnych, miłosnych, odczyniających wraz z ich zdrowotnymi właściwościami dla ciała i ducha oraz tradycyjne pieśni świętojańskie. Na miejscu czekać będą kwiaty, zioła, byliny. Spotkanie poprowadzi Agata Bargiel z Moc Głosu członkini kolektywu Siostry Rzeki.

To jednak nie koniec atrakcji i wspólnych warsztatów

- Zapraszamy do wyplatania sobótkowych lampionów z makramy. Dzięki prostym splotom, przemienisz zwykły słoik w niezwykłą ozdobę domu i ogrodu. Na miejscu będą dostępne: słoiki oraz sznurki. Warsztat poprowadzi Dominika Serzysko z Pracowni SpoTkanie członkini Kolektywu Siostry Rzeki - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

O godzinie 18.00, tuż po zakończeniu warsztatów przewidziano spacer medytacyjny „Z nurtem rzeki”. Odbędzie się wędrówka korytem rzeki Raby - aby połączyć się z jej wodami, zaśpiewać dla niej pieśń i puścić wianki. Spacerowiczów organizatorzy proszą o zabranie obuwia do wody, gdyż spacer odbędzie się korytem Rzeki.

Na finał o godz. 19.00 przewidziano koncert Zespołu Zielony Szlak. Zaś o 20.30 pokaz teatru tańca z ogniem.

W trakcie całego wydarzenia trwać będzie kiermasz na rzecz bezdomnych psów i kotów, który zorganizuje grupa „Przytul sierściucha”. Natomiast Muzeum Niepodległości rozbije średniowieczny obóz w którym odbędą się warsztaty dla dzieci, pokaz życia codziennego mieszkańców Myślenic z XIV wieku, prezentacja drabów miejskich, zakuwanie w dyby, występ barda oraz pokaz rycerskiego uzbrojenia i opancerzenia.

Poczęstunek serwować będą Koła Gospodyń Wiejskich.

Tegoroczna edycja Myślenickich Wianków odbywa się w cyklu 680-lecia lokacji Miasta Myślenice.