Protest w sprawie Muzeum Regionalnego "Dom Grecki"

Miasto 11 sierpnia 2016 Wydanie 28/2016
Protest w sprawie Muzeum Regionalnego "Dom Grecki"
Protest w sprawie Muzeum Regionalnego

Protest

My Myśleniczanie, powiadomieni o planach Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach dotyczących likwidacji Muzeum Regionalnego „Dom Grecki” w Myślenicach, jesteśmy oburzeni tą decyzją.

Muzeum, którego początki sięgają 1929 roku, jest od lat najlepiej działającą w Myślenicach instytucją kultury. Posiada imponujące zbiory etnograficzne, prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i naukową. Dzięki Muzeum Myśleniczanie regularnie uczestniczą w kulturze. Instytucja ma sukcesy artystyczne, organizacyjne, frekwencyjne. Wyjątkowa była ekspozycja grafik Rembrandta, wystawy Chagalla, Dali’ego, Grassa, Picassa, Matisse’a, Miro, Kurosakiego, Krynickiego, Weissa, Kantego-Pawluśkiewicza, Dudy-Gracza czy plakatów Starowieyskiego, prestiżowe wystawy fotograficzne „National Geographic”, „Fotografia Dzikiej Przyrody – Wildlife Photographer of the Year 2002-2012”. Od początku swojego istnienia Muzeum gromadzi zbiory archiwalne, materiały źródłowe do badania dziejów miasta i regionu.

Muzeum tworzy tożsamość kulturową i kulturalną Myślenic. Ma zawsze otwarte drzwi dla innych organizacji zajmujących się kulturą w mieście np Stowarzyszenia „Wspólnota Myślenice”, mgFoto, Grupy Poetyckiej Tilia czy Myślenickiego Towarzystwa Historycznego.

Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy tak zasłużona i profesjonalna placówka kultury bez powodu znika z intelektualnej przestrzeni miasta! Protestujemy!

Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice

Agnieszka Cahn

Odpowiedź

Odpowiadając na protest grupy mieszkańców dotyczący likwidacji Muzeum Regionalne Dom Grecki informuję, że przekaz wyrażony w imieniu grupy mieszkańców przez Panią Agnieszkę Cahn wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice jest nieprawdziwy. Likwidacja muzeum ma związek z powołaniem nowego obiektu - Muzeum Niepodległości, które zostanie zlokalizowane w Myślenicach w specjalnie zaprojektowanym i wybudowanym budynku.

Nowoczesna jednostka będzie zajmować się zarówno sferą kulturalną, jak i historyczną, etnograficzną oraz tą związaną z tożsamością myślenickiej społeczności. Wszystkie zbiory, które obecnie znajdują się w Muzeum Regionalnym Dom Grecki zostaną przeniesione do nowego budynku i zostaną w należyty sposób wyeksponowane. W nowoczesnej przestrzeni mają znaleźć się m.in. stałe ekspozycje, jak również sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz nowoczesna czytelnia naukowa. Tym samym instytucja zyska nowy obiekt i lokalizację, a także rozszerzy swój profil i możliwości działania przy zachowaniu dotychczasowego wieloletniego dorobku Muzeum Regionalnego. Zwiększy się przy tym metraż jak i oferta placówki. Co więcej, pracownicy zatrudnieni w Muzeum Regionalnym Dom Grecki otrzymają zatrudnienie w nowym muzeum.

Funkcjonowanie Muzeum w obecnej lokalizacji jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Budynek jest prywatny, a jego właściciele wciąż nie wyrażają woli jego sprzedaży.

Jeśli chodzi o działalność organizacji pozarządowych pragnę zauważyć, że jest ona niezwykle cenną dlatego w nowym muzeum na ich potrzeby zaplanowana została sala wykładowa wraz zapleczem technicznym.

Już dziś zapraszam Państwa jak i wymienione w piśmie organizacje do korzystania z tego miejsca i współtworzenia jego klimatu. Otwarcie Muzeum Niepodległości w Myślenicach przy ul. Traugutta planowane jest na listopad 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice

Maciej Ostrowski