„Przenikanie w przeszłość” Mieczysława Nowaka

„Przenikanie w przeszłość” Mieczysława Nowaka
Fot. Piotr Jagniewski

Czasem pewne wspomnienia trudno ubrać w słowa, ale to co wydaje się niemożliwe do opowiedzenia można zilustrować. Sztuka opowiadania z użyciem obrazu z powodzeniem udała się Mieczysławowi Nowakowi, który swoją wystawą zabiera widza w historyczną podróż po Myślenicach

Wernisaż wystawy „Przenikanie w przeszłość” był częścią uroczystości związanych z otwarciem Muzeum Niepodległości. Kilkadziesiąt prac Mieczysława Nowaka zawisło w sali wystawienniczej na drugim piętrze nowego muzeum.

- Sala w której zorganizowaliśmy wernisaż będzie służyć temu, aby propagować kulturę i piękno „Ziemi Myślenickiej” oraz będzie stanowić zachętę dla ludzi aktywnych do tego, aby chwaląc się swoimi talentami współtworzyli muzeum. W tym miejscu odbywać się będą różnego rodzaju prelekcje oraz funkcjonować będzie „kuźnia talentów”. Wystawa Mieczysława Nowaka to dowód na to, że muzeum może żyć razem z ludźmi, a jego zbiory mają być dostępne i inspirujące - podczas wernisażu mówił Paweł Lemaniak, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach.

W tym przypadku eksponatem okazały się archiwalne fotografie Myślenic i okolic, które udało się przywrócić do życia. Wystawa „Przenikanie w przeszłość” to swoista lekcja historii dająca możliwość obserwowania zmian jakie zachodziły w mieście na przestrzeni ostatnich stu lat. Na kilkudziesięciu fotografiach Mieczysław Nowak zestawił ze sobą charakterystyczne dla Myślenic miejsca i momenty historyczne ze stanem obecnym.

- Kiedy rok temu zostałem poproszony o wykonanie zdjęć na wystawę inaugurującą działalność Muzeum Niepodległości spanikowałem. Stulecie odzyskania niepodległości to zacny jubileusz, a w dodatku zdawałem sobie sprawę z rangi tego wydarzenia dla samych Myślenic - mówi Mieczysław Nowak.

Jak przyznaje; podczas świąt wpadły mu w ręce zdjęcia miasta, które wykonał przed laty. Tak narodził się pomysł na tytułowe przenikanie. Korzystając z archiwalnych fotografii znajdujących się w zbiorach muzeum wybrał ponad 150, które postanowił zestawić ze współczesnością.

- Moim celem było wykonanie identycznych ujęć i idealne nałożenie zdjęć na siebie. Okazało się to ambitnym wyzwaniem, ponieważ kiedyś używano jednosoczewkowych aparatów fotograficznych dających promienisty i prosty układ zdjęcia. Dzisiaj przy zastosowaniu w obiektywach wielu soczewek, płaszczyzna zdjęcia odbiega od tej sprzed lat. W efekcie wykonując ujęcie z tego samego miejsca, co dawni fotografowie - praktycznie nie ma szans, aby zdjęcia pokryły się idealnie - wyjaśnia autor.

Jak się okazało to nie było jedyne utrudnienie, bowiem krajobraz w mieście i wokół niego na przestrzeni lat zmienił się do tego stopnia, że z trudem można było wykonać podobne ujęcia. Finalnie udało się to w 30 przypadkach na których możemy obserwować przenikanie się świata współczesnego z przeszłością sięgającą stu lat wstecz. Spojrzenie autora zwraca uwagę na te elementy krajobrazu jakich nie dostrzeżemy spacerując dzisiaj po mieście. Oglądając wystawę Mieczysława Nowaka warto więc skupić się na szczegółach, które stanowią klucz do przenikania w przeszłość. Ten sposób patrzenia na miasto może stanowić cenną lekcję historii.

Mieczysław Nowak pochodzi z ziemi sandomierskiej, w Myśleniach mieszka od 35 lat, gdzie od lat kojarzony jest z fotografią. Od 2012 roku jest członkiem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, został też odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, a w styczniu 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został uhonorowany medalem „Za Zasługi Dla Fotografii Polskiej”, a także otrzymał nagrodę starosty oraz burmistrza za zasługi dla kultury.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)