PTTK Lubomir u źródeł

PTTK Lubomir u źródeł

Jan Paweł II w Tryptyku Rzymskim napisał, że aby znaleźć źródło trzeba iść w górę rzeki. A jeśli szukać źródeł, to koniecznie najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. Za tą myślą uczestnicy wycieczki w niedziele 20 czerwca br. wyruszyli na Baranią Górę i do źródeł Wisły.

Wędrowcy tym razem wyruszyli z przełęczy Salmopolskiej, inaczej zwanej Biały Krzyż od brzozowego krzyża ustawionego na przełęczy, zastąpionego kilkumetrowym białym krzyżem, poświęconym przez Jana Pawła II w 1995 r. Przełęcz ta była przez wieki granicą pomiędzy Państwem Żywieckim należącym do Polski (a po zaborach do Galicji), a Śląskiem Cieszyńskim. Przez tę przełęcz uciekali też ewangelicy ze Śląska, którzy osiedlili się w osadzie Salmopol. Przez nią na Śląsk zbiegł również oddział konfederatów Barskich po porażce powstania.

Dalsza trasa prowadziła do Jaskini Malinowskiej, która jest fliszową jaskinią szczelinową. Chętni uczestnicy zwiedzili jej wnętrze schodząc 12 m pod ziemię. Wędrując dalej grzbietami Beskidu Śląskiego uczestnicy zdobyli kolejno szczyty Malinowskiej Skały, Zielonego Kopca, Magurki Wiślańskiej finiszując na najwyższym szczycie tego dnia – Baraniej Górze. Z wieży widokowej na szczycie, pod którym źródła ma Wisła, podziwiać można było wspaniałą, dookolną panoramę na szczyty Beskidów oraz doliny Wisły i Soły.

Kolejny etap wycieczki to zejście wzdłuż jednego z potoków źródłowych Wisły czyli Białej Wisełki. W wąwozie, który ta rzeka wydrążyła w piaskowcach godulskich powstała grupa wodospadów mierzących nawet do 5 m wysokości. Wodospady te otrzymały nazwę „Kaskady Rodła” od znaku Związku Polaków w Niemczech symbolizującego właśnie schematyczne przedstawienie Wisły.

Na kolejną wycieczkę Oddział PTTK w Myślenicach zaprasza w niedzielę 18 lipca br. Tym razem odwiedzimy krainę Łemków, Cerkwi i miodu – Beskid Niski. Z czelej pasieki wyruszymy na wieżę widokową na Jaworze. Zapisy na stronie pttk.myslenice.pl

Mateusz Murzyn