Puchar Polski Młodzików i Kadetów w Sumo

Sport 7 września 2021 Wydanie 34/2021

W zawodach będących również pierwszym etapem kwalifikacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy uczestniczyło 160 zawodników i zawodniczek z całej Polski. KS Dalin reprezentowało łącznie trzech zawodników.

Byli to: Kacper Bijan w grupie Kadetów oraz Jakub Korbas i Kacper Żelazny w grupie Młodzików, którzy walczyli również w grupie Kadetów. Zawodnicy naszego klubu wywalczyli łącznie sześć medali: dwa srebrne – Jakub Korbas, oraz cztery brązowe Kacper Żelazny trzy i Kacper Bijan jeden.

W związku z ubiegłoroczną zmianą regulaminową, dopuszczającą danego zawodnika do walki w maksymalnie trzech kategoriach wagowych (w swojej, o jeden stopień wyższej i ewentualnie kategorii Open, a także dopuszczająca zawodnika z najstarszego rocznika w swojej grupie wiekowej do walk w wyższej grupie) dwóch naszych sumitów skorzystało z tej możliwości. Byli to: Jakub Korbas i Kacper Żelazny. Kacper Bijan był najmłodszym i najlżejszym zawodnikiem w grupie Kadetów, więc zdecydował się na start tylko w jednej kategorii wagowej do 50 kg (ważył 44 kg).

Kacper Bijan wygrał dwie walki i wywalczył brązowy medal, o który walczył z Filipem Fedirko z Kwidzynia. Rewelacyjnie spisała się pozostała dwójka. Jakub Korbas łącznie pokonał 8 przeciwników. W grupie wiekowej młodzików w swojej kategorii wagowej do 65 kg wygrał trzy walki i dopiero w finale zatrzymał go Sebastian Erdman z Wrocławia. Podobnie było w kat. wagowej do 70 kg, gdzie również wygrał trzy walki, a w finale zatrzymał go Łukasz Polek z Brzegu Dolnego. W grupie Kadetów w kat wagowej do 65 kg wygrał dwie walki, lecz w walce półfinałowej przegrał z Kajetanem Biedrzyckim z Warszawy, a później przegrał również walkę o brązowy medal ze Zbigniewem Michalskim z Wrocławia. W tej grupie wiekowej zajął piąte miejsce. Kacper Żelazny w grupie młodzików w kat powyżej 70 kg przegrał dwie walki, a następnie w walce o brązowy medal pokonał Jakuba Gębkę z Krakowa. W grupie Kadetów również wywalczył dwa brązowe medale w kat +95 kg i open pokonując Jakuba Nowickiego z Kwidzynia.

Wszyscy zawodnicy walczyli bardzo ambitnie. Bardzo cieszy nas fakt zdobycia pierwszych punktów rankingowych do przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które wywalczyli wszyscy nasi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wagowych. Jakub Korbas 2 x po 2 punkty, Kacper Żelazny 3 x po 1 punkcie i Kacper Bijan - 1 punkt.