Rajdowa lekcja historii

Rajdowa lekcja historii

Tego nie da się połączyć, tak pomyślałem, kiedy w 2015 r. zadzwonił do mnie Stanisław Skałka ze Stowarzyszenia Motosport Myślenice, proponując, aby Motosport i Polskie Towarzystwo Historyczne wspólnie uczciły Święto Niepodległości.

Jednak jak się okazuje, nie ma rzeczy niemożliwych. Po spotkaniu, doszliśmy do wniosku, że jedziemy na rajd patriotyczny. Sympatycy, kolekcjonerzy i pasjonaci motoryzacji udostępniają swoje wspaniałe zabytkowe samochody, a ja i Andrzej Boryczko, swoją wiedzę i ruszamy. Trasa wiedzie po miejscach, które łączą się ze świętem 11 listopada i są miejscami, które Polak- myśleniczanin powinien znać. To cmentarze z okresu I wojny w Wiśniowej i Drogini oraz Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach.

Impreza z roku na rok nabiera rozmachu, przybywa partnerów, a co najbardziej cieszy, mieszkańców i młodzieży. Tegoroczny rajd wiódł wspomnianą trasą z finałem w Osieczanach. Nie przebrzmiały jeszcze echa ostatniego przejazdu, ale już dziś zapraszam na kolejny. Myślę, że jest to przykład radosnego świętowania w radosne święto.

Przykład, że można wspaniale świętować, świetnie się bawić, a jednocześnie uczyć i uczcić należycie rocznicę odzyskania niepodległości. Zarówno Motosport jak i Polskie Towarzystwo Historyczne zapraszają kolejnych pasjonatów i stowarzyszenia do współpracy, do wspólnego świętowania i nauki lokalnej historii.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.