Rak szyjki macicy – czy już się zbadałaś?

Rak szyjki macicy – czy już się zbadałaś?

Co roku około 3000 Polek dowiaduje się, że zachorowało na raka szyjki macicy. Prawie połowy z nich nie udaje się uratować. Dlaczego? Główne powody to zbyt rzadkie wykonywanie badań profilaktycznych oraz niski poziom wiedzy.

Rak szyjki macicy nie bierze się znikąd. Główną przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową. Wirus odpowiada w 90 procentach za rozwój tego nowotworu. Inne czynniki to m.in. palenie papierosów, wieloletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, duża liczba porodów, a także wiek. Choć według statystyk, najczęściej chorują panie w wieku 45-55 lat, to coraz częściej raka szyjki macicy wykrywa się również u kobiet poniżej 30 roku życia.

Rak, którego można wyleczyć

Warto pamiętać, że rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie, czyli nie jest dziedziczny. Wywołuje go wirus HPV. Na dodatek, to jeden z nielicznych nowotworów, które można wykryć na etapie przedinwazyjnym. Według specjalistów, dzięki wczesnej diagnozie, choroba jest wyleczalna w ponad 99% przypadków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań cytologicznych. Tymczasem nadal wiele kobiet odkłada badania nawet na kilkanaście lat  lub nie robi ich wcale, by potem dowiedzieć się, że jest już za późno.  Bo rak szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one dyskretne. Kiedy jednak się pojawią, może być już za późno.

- Najczęstsze objawy zgłaszane przez kobiety to krwawienie w czasie między miesiączkami, obfitsze miesiączki, krwawienie po stosunku lub niepokojące upławy. Wtedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Warto obserwować swoje ciało i regularnie się badać – wyjaśnia położna mgr Barbara Tkaczewska-Zdeb.

Cytologia ratuje życie

Badanie cytologiczne jest szybkie i bezbolesne. Umożliwia wykrycie raka szyjki macicy w początkowym stadium. Wystarczy poświęcić tylko 20 minut raz rok lub raz na trzy lata i zapewnić spokój nie tylko sobie, ale i całej swojej rodzinie. Badanie polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy – aby wynik był miarodajny wymaz pobiera się jednocześnie z dwóch miejsc, tj. z tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki. Uzyskane wyniki wymagają interpretacji przez ginekologa, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i leczeniu. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowy wynik cytologii nie świadczy od razu o raku szyjki macicy. Powinien być dla pacjentki sygnałem, aby jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie ginekologicznym. Lekarz decyduje później o dalszym sposobie leczenia.

Kobiety mieszkające lub pracujące w Małopolsce mogą skorzystać z projektu profilaktyki raka szyjki macicy w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Badania cytologiczne w ramach projektu wykonywane są bezpłatnie w placówkach, które posiadają umowę z NFZ w zakresie programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Więcej informacji na temat badań cytologicznych, zdrowego stylu życia można znaleźć na stronie www.zdrowiewtobie.com

Cytologia jest badaniem prostym, szybkim i bezbolesnym. Warto to robić przynajmniej raz w roku.

 

W natłoku obowiązków, codziennych zajęć i „pilnych” spraw do załatwienia często wizytę u ginekologa odkładamy na później. A przecież nasze zdrowie, to także zdrowie naszych bliskich. Dlatego gorąco zachęcam – dziewczyny badajcie się! -   mówi Katarzyna Galica, krakowska aktorka teatralna i filmowa.

 

 

Projekt: „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 25-59 lat w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w latach 2019-2022” ma służyć rozwojowi populacyjnego programu profilaktyki w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów raka szyjki macicy, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji nt. programu profilaktyki raka szyjki macicy można znaleźć na stronie www.maszachaba.com.pl