„Rewolucja pięknych ludzi” Ekstremalna Droga Krzyżowa Myślenice 2021

„Rewolucja pięknych ludzi” Ekstremalna Droga Krzyżowa Myślenice 2021

W środę popielcową rozpoczyna się szczególny czas w Kościele Katolickim – Wielki Post. Jest to czas zwrócenia uwagi na innych przez zmianę siebie. Poprzez modlitwę, post i jałmużnę wiara chrześcijan wzrasta i umacnia się oraz przygotowuje do głębokiego przeżycia tajemnicy zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Szczególną modlitwą pomagającą w rozważaniu Męki i Śmierci Pana Jezusa Chrystusa jest od wieków nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Najczęściej praktykowane w parafiach wieczorną porą w piątki Wielkiego Postu. Jednak pojawiają się też inne inicjatywy, wychodzące naprzeciw tym wyznawcom Chrystusa, do których w mniejszym stopniu trafiają takie nabożeństwa oraz tym, którzy szukają swojej drogi życiowej.

Dlatego też z inspiracji księdza Jacka Stryczka oraz grupy Męska Strona Rzeczywistości powstał pomysł wyjścia z rozważaniem Drogi Krzyżowej na zewnątrz swojego ja. Wyjście na zewnątrz oznacza też zmianę siebie i swoich przyzwyczajeń. Aby przemiana była skuteczna, musi pojawić się pierwsza wartość Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, czyli Wyzwanie. Podejmując Wyzwanie nie wiesz, czy dojdziesz. Decydując się na wyjście w nieznane, pozwalamy sobie na utratę kontroli, która prowadzi do spotkania z Bogiem.

Po podjęciu Wyzwania, przychodzi czas na jego wypełnienie i wyruszenie w Drogę, w ten sposób angażujesz swoje ciało w modlitwę, bo ciało i duch tworzą jedność. Jest to forma ascezy, która może pomóc otworzyć się na Boga. Wychodzisz ze znanego w nieznane. Kolejną wartością Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ten moment podczas drogi, w którym przestaje być ci dobrze. Coś zaczyna boleć, marzniesz, zgubiłeś się, przysypiasz, jesteś zmęczony. Zaczyna się Zmaganie, zmaganie z samym sobą. Zadajesz sobie pytanie „czy iść dalej”, a jeśli tak, to „dlaczego”. Jest to pytanie o to, co dla ciebie ważne. Ostatecznie to pytanie może cię doprowadzić do Boga. Jeśli idziesz dalej ze względu na Niego, to jest to akt wiary.

To wszystko może doprowadzić cię do CELU Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, do twojego indywidualnego spotkania z Bogiem. Dlatego właśnie podjąłeś wyzwanie, wyruszyłeś w drogę, zmagałeś się z trudnościami. Spotkanie jest celem EDK, a po nim wszystko w twoim życiu może się zmienić.

W tym szczególnym czasie, kolejny raz z Myślenic wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wyruszy ona z Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej 26 marca 2021 r. Jej celem w zależności od wybranej trasy będą jak w latach ubiegłych Kalwaria Zebrzydowska, Niegowić, Szczyrzyc, Wadowice, Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach oraz Ludźmierz.

Pierwszym etapem przeżycia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest udział w Mszy Świętej. Eucharystia jest wyrazem naszej miłości do Boga, a także jest otwarciem się na Jego obecność i pomoc. Przed Myślenicką EDK wyruszający na trasę będą mogli uczestniczyć w specjalnej Mszy Świętej srpawowanej właśnie dla nich o godzinie 21:00 w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.

Wyruszając na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej należy pamiętać, że do pokonania mamy trasę o długości blisko 40 km, a wybierając najdłuższą trasę nawet 65 km. Najczęściej jest to droga wiodąca przez góry, zwykle w błocie i chłodzie, a przez to bardzo wymagająca. EDK odbywa się zawsze w nocy, noc jest intymna, w nocy jest trudniej, w nocy można się zgubić, w nocy jest niepewność. Dopiero światło poranka jak Spotkanie z Bogiem przynosi nam mistykę uwolnienia, spełnienia i prawdziwego szczęścia.

Podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązują dwie bezwzględne zasady. Pierwsza z nich to Samotność. Jezus szedł sam. EDK przechodzi się, odprawia się i przeżywa samemu. Tylko dzięki samotności możemy sam na sam stanąć przed Bogiem. Druga z reguł to Milczenie. Milczenie pomaga skupić uwagę na celu w jakim wyruszyliśmy w Ekstremalną Drogę Krzyżową. Dzięki milczeniu możemy usłyszeć głos wołającego nas Boga zagłuszony w dzisiejszym świecie przez szum technologii i zbytecznych informacji.

Hasłem tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest „Rewolucja pięknych ludzi”. Dlatego podejmij wyzwanie, wyrusz na EDK i Rewolucją Miłości odeprzyj atak rewolucji cywilizacji śmierci.

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.