Rok 2018 był czasem decyzji. Jak go zapamiętamy?

Rok 2018 był czasem decyzji. Jak go zapamiętamy?

O ile decyzje podejmujemy każdego dnia, to w roku 2018 determinowały je wybory samorządowe. W powiecie wybraliśmy sześciu z dziewięciu nowych gospodarzy, decydowaliśmy o tym, kto będzie nas reprezentował w radach gmin, powiatu i województwa oraz w jakim kierunku będą zmierzać nasze małe Ojczyzny.

Skoro mowa o Ojczyźnie - miniony rok był wyjątkowy również ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślenice uhonorowały jubileusz budową muzeum o tej nazwie, które ma stanowić wotum wdzięczności... dla tych, którzy przyczynili się do jej odzyskania.

W przeciągu minionych dwunastu miesięcy, jako społeczność wiele razy udowadnialiśmy, że nie jest nam obojętna krzywda innych i chętnie angażowaliśmy się we wszelakie akcje charytatywne; od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaczynając, przez Memoriał śp. Stacha Cichonia, na kweście dotyczącej renowacji zabytkowych nagrobków kończąc.

Był to również rok pełen jubileuszy, ale również sukcesów pojedynczych osób odnoszonych w kulturze, edukacji, czy sporcie. Przypominamy niektóre z tych wydarzeń oraz osiągnięcia poszczególnych mieszkańców w minionych 12 miesiącach. Co i kto zapadnie nam w pamięć po 2018 roku?

 

STYCZEŃ

Antosia Baranowska z Sułkowic była pierwszym dzieckiem, jakie przyszło na świat w 2018 roku w myślenickim szpitalu. Dziewczynka urodziła się o godz. 4:45 i ważyła 3650 gram.

 

Kilka godzin później na Zarabiu odbyły się noworoczne derby. W dziewiątym pojedynku myślenickich drużyn po raz pierwszy w historii tych spotkań lepsi okazali się piłkarze Orła, pokonując Dalin 3:1. Dziesiąty pojedynek tych drużyn odbędzie się 1 stycznia na Zarabiu o godz. 13.

 

Tak jak fani piłki nożnej nie wyobrażają sobie inauguracji roku bez derbów, tak myśleniccy melomanii nie mogą obyć się bez Wielkiej Gali Noworocznej, jaką od ośmiu lat można podziwiać w wykonaniu Polish Art Philharmonic Orchestra. To widowisko, które zawsze kończy owacja na stojąco.

 

Cykl wywiadów w roku 2018 rozpoczęliśmy rozmową z Maciejem Ostrowskim. „W samorządach czeka nas bardzo ciekawy rok” – przepowiadał. Nie mylił się. Pół roku później po 15 latach pracy na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Myślenic zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór. Czy decyzja zapadła już w styczniu? To jedna z zagadek wyborów samorządowych 2018.

 

133 187,81 zł – tyle myśleniczanie zebrali podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To o 9 tys. zł więcej niż w roku 2017. Pieniądze zostały przeznaczone na wyrównanie szans leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie.

 

LUTY

Najpierw radni miejscy z Sułkowic wysiedli z projektu realizacji połączenia kolejowego z Krakowa do Myślenic, a następnie podjęli uchwałę na mocy której rozwiązano straż miejską. W jej miejsce miał powstać posterunek policji, ale jak dotąd nie udało się go utworzyć. Na terenie powiatu straż miejska istnieje tylko w Myślenicach.

 

Sylwia Jaśkowiec rodem z Osieczan zajęła 24. miejsce w biegu na dystansie 10 kilometrów techniką dowolną podczas Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pyeong Chang 2018.

 

Odbywające się co roku w Sieprawiu warsztaty gospel, to coś więcej niż tylko muzyczne doznania i radość z obcowania z wokalną sztuką. „Z tych warsztatów człowiek wychodzi po prostu lepszy, nie tylko dlatego, że lepiej śpiewa” - mówią uczestnicy. Nie inaczej było tym razem.

 

Kiedy inni przejeżdżali obok, przyglądali się lub robili zdjęcia telefonami - Roksana Gorączko nie miała wątpliwości jak się zachować. Jako jedna z pierwszych osób przyszła z pomocą mężczyźnie, który utknął w samochodzie, po tym jak chwilę wcześniej jego pojazd dachował. Roksano to młoda bohaterka roku 2018.

 

Daniel Obajtek jeszcze niedawno piastował urząd wójta Pcimia, a w lutym został prezesem rady nadzorczej PKN Orlen. To jeden z największych koncernów paliwowo-energetycznych w Europie środkowo-wschodniej.

 

MARZEC

W marcu po raz pierwszy w historii myślenickiego samorządu radni miejscy głosowali przy użyciu tabletów, a przebieg obrad transmitowano na żywo w internecie. W kadencji 2018-2023 takie praktyki będą standardem.

 

Organizowanie turniejów charytatywnych podczas których społeczność w rozmaity sposób niesie pomoc, już od kilku lat wpisała się w tradycję Myślenic. W ósmej edycji Memoriału Charytatywnego im. Stacha Cichonia zebraliśmy 54 529,90 zł, a pieniądze zostały przeznaczone na leczenie Mateusza Chrobaka i Laurki Kurowskiej.

 

Stanisław Trybała jak nikt inny potrafił docenić urodę jednego z najstarszych materiałów rzeźbiarskich jakim jest drewno lipowe. Przez lata wypracował własny i niepowtarzalny styl, dzięki czemu nazywano go „Michałem Aniołem z Bogdanówki”. Artysta - rzeźbiarz pochodzący z tej miejscowości zmarł w środę 28 lutego.

 

Gdzie jest? Czy się ukrywa? Kto jej pomaga? Czy jest bezpieczna i dlaczego postanowiła opuścić dom? Te pytania zadawali sobie mieszkańcy regionu szukając zaginionej Weroniki, która dosłownie rozpłynęła się w powietrzu. Po trzech tygodniach nieobecności, nastolatka wróciła do domu.

 

Pod koniec marca pod estakadą przy ul. Słowackiego oddano pierwszy w mieście parking typu Park&Ride. To jeden z największych parkingów w mieście będący w stanie pomieścić 84 samochody. Problem braku wolnych miejsc parkingowych to jeden z palących problemów z którym przyjdzie się zmierzyć władzom gminnym i powiatowym.

 

To był zdecydowanie najlepszy sezon w karierze sportowej mushera Mikołaja Włodarczyka z Zawady. Jego ukoronowaniem był tytuł Mistrza Świata, na który zawodnik ciężko pracował od 15 lat.

 

Przed dylematem wyboru szkoły średniej każdego roku w powiece stają setki uczniów. W tej trudnej dla nich chwili pomagały im Targi Edukacyjne. W związku z reformą edukacji rok 2019 będzie egzaminem również dla szkół średnich, które przyjmą tzw. podwójny rocznik.

 

KWIECIEŃ

Nieużytki płonęły we wszystkich miejscowościach powiatu, bez wyjątku. Gospodarze są przekonani, że wypalając pola i łąki użyźniają glebę. „To śmiertelnie niebezpieczne! Nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt” - kolejny rok z rzędu zwracali uwagę strażacy.

 

W 2018 roku stopa bezrobocia w powiecie myślenickim była rekordowo niska i wyniosła 3,4%. To cztery razy mniej niż 5 lat temu. Pomimo prosperity na lokalnym rynku pracy, wciąż istnieją grupy osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. W skali powiatu to ok. 1500 osób.

 

Od kwietnia na płycie Rynku i na przylegających do niego ulicach obowiązuje nowa organizacja ruchu. Przez pierwsze tygodnie straż miejska miała pełne ręce roboty, jak się bowiem okazuje, myśleniccy kierowcy często jeżdżą na pamięć i nie widzą lub nie chcą widzieć znaków.

 

MAJ

Sebastian Kasprzyk ze Stojowic wygrał Runmageddon, który od 4 lat odbywa się w Myślenicach. Podczas najtrudniejszego biegu z przeszkodami na dystansie 21 km pokonał prawie 1300 uczestników i 70 przeszkód. Jakby tego było mało, kolejnego dnia zrobił to ponownie, tym razem nie dając szans rywalom w biegu na 6 km.

 

„Nie potrzebujemy litości, potrzebujemy akceptacji i tak samo jak nasze dzieci chcemy godnie żyć. Potrzebujemy równego dostępu do wszystkich przywilejów, które są dla osób zdrowych, abyśmy nie musieli wydzierać ich siłą” - otwierając Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną mówił Paweł Karniowski przewodniczący zarządu PSONI w Myślenicach. Marsz osób niepełnosprawnych przeszedł ulicami Myślenic, a jego uczestnicy w ten sposób chcieli podkreślić swoją obecność w społeczeństwie.

 

Linia kolejowa Kraków-Myślenice znalazła się w planie zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego. Marszałek Jacek Krupa oraz przedstawiciele gmin Myślenice, Siepraw i Świątniki Górne pracujący nad przygotowaniem koncepcji umożliwiającej wytyczenie linii kolejowej Kraków-Myślenice podpisali umowę współpracy dotyczącą przygotowania studium wykonalności połączenia.

 

Malarstwo, rzeźba i śpiew to atrakcje umilające koneserom sztuki Noc Galerii w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Natomiast w budynku „Sokoła” podczas „Nocy na walizkach” pracownicy Muzuem Niepodległości opowiadali o tym jak będzie wyglądać placówka, którą aranżowali na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

CZERWIEC

Ulica Sobieskiego to miejsce, gdzie kierowcy najczęściej w mieście przekraczają prędkość. Przejścia dla pieszych znajdują się na jej początku i końcu w odległości niemal kilometra, a mieszkańcy nowych bloków chcąc przejść na drugą stronę, szukają luk między samochodami. Podczas debaty na temat bezpieczeństwa w tym miejscu wnioskowali o budowę bezpiecznych przepraw.

 

Czerwcowe wystąpienie burmistrza Macieja Ostrowskiego nieoficjalnie rozpoczęło samorządową kampanię wyborczą. Mimo, że do głosowania pozostawało pięć miesięcy, od jego rekomendacji na swoje miejsce Krzysztofa Halka ruszyła przedwyborcza gorączka, a giełda nazwisk i potencjalnych kontrkandydatów wydawała się nie mieć końca…

 

Po 34 latach kapłańskiej posługi w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, ks. prałat Stefan Kubień zamieszkał w Domu Księży Chorych w Swoszowicach. Podczas pożegnalnej mszy wierni swoje uznanie i wdzięczność wyrazili gromkimi oklaskami.

 

Burmistrz Maciej Ostrowski podpisał umowę na dofinansowanie budowy wieży widokowej, która ma stanąć w Drogini na końcu siedemnastokilometrowej ścieżki rowerowo-biegowej. Projektu ścieżek nie udało się zrealizować w tym roku. Gmina tłumaczyła to trudnościami w rozstrzygnięciu przetargów.

 

W niedzielę 23 czerwca 1940 roku podczas tzw. „Czarnej Niedzieli” Niemcy aresztowali, a następnie zamordowali 35 myśleniczan. Pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę budynku, gdzie znajduje się siedziba Komendy Powiatowej Policji w 78 rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy złożyli kwiaty i uczcili pamięć pomordowanych.

 

W siedzibie myślenickiej policji odbyło się uroczyste objęcie stanowiska komendanta powiatowego policji w Myślenicach. Akt powołania mł. insp. Maciejowi Kubiakowi wręczył Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta. „Chcemy być obecni w życiu mieszkańców” w rozmowie z nami zapowiadał nowy komendant.

 

Akcja pod hasłem „Staś jest nasz” mająca na celu ratowanie życia trzymiesięcznego Stasia Wincenciaka cierpiącego na neuroblastom poruszyła tysiące mieszkańców regionu. Trwała przez kilka miesięcy i stanowi kolejny dowód na to, jaki potencjał tkwi w mieszkańcach regionu.

 

LIPIEC

Ks. Zdzisław Balon objął parafię Narodzenia Najświętszej Marii Panny w niedzielę 1 lipca. W progu kościoła nowego proboszcza parafianie powitali chlebem i solą oraz wręczyli mu klucze do świątyni.

 

Jubileuszowa edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem udowodniła, że myśleniczanie są otwarci na różne kultury. Ponownie gościliśmy artystów z całego świata, podczas ich występów publiczność wstawała z krzeseł, a dziesiątki par tańczyło na płycie Rynku. „Wszyscy jesteśmy gospodarzami, to jest nasz festiwal” – mówił Piotr Szewczyk, dyrektor wydarzenia.

 

Przez kilka dni mieszkańcy regionu z niepokojem śledzili stan wód w rzekach i potokach. Powód? Wystarczyły kilkudniowe opady, aby Raba przypomniała o sobie występując z koryta. Poza tym okresem minione lato zaliczane jest do rekordowo suchych.

 

W gwiazdy Myślenickiego Festiwalu Lata wpatrzone były tłumy. A było co obserwować, bo organizatorzy po raz pierwszy postawili na muzykę z kręgów disco polo nie zapominając też o fanach pop-u, rock’a i folku. Na dwóch scenach wystąpił Robert Kasprzycki, Małgorzata Hodurek, Future Folk, Sylwia Grzeszczak, Sławomir oraz IRA.

 

Kopiec w Osieczanach doczekał się opiekunów w postaci Społecznego Komitetu Opieki Nad Kopcem im. Józefa Piłsudskiego. „Niewiele osób o nim pamięta, a to wyjątkowe miejsce” podkreśla Stanisław Gubała, który od 23 lat społecznie pełni rolę kustosza tego obiektu.

 

SIERPIEŃ

Jarosław Szlachetka jako poseł Prawa i Sprawiedliwości zgłosił swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza Miasta i Gminy Myślenice. Po tej konferencji prasowej wydawało się, że walka o fotel burmistrza rozegra się pomiędzy nim a Krzysztofem Halkiem. Na miesiąc przed wyborami do rywalizacji o to stanowisko po raz pierwszy w historii myślenickiego samorządu przystąpiła kobieta.

 

Regularnie od kilku już lat, co roku na trasie największego narodowego wyścigu kolarskiego znajdują się miejscowości powiatu myślenickiego. Nie inaczej było w tym roku, bo kolarzy biorących udział w Tour de Pologne mogli oglądać mieszkańcy Sieprawia, Zawady, Polanki, Myślenic, Rudnika, Jawornika, Sułkowic, Czechówki, Zakliczyna i Harbutowic.

 

W lutym zaapelowali do mieszkańców, aby zamiast wyrzucać niepotrzebną pościel lub odzież - przekazali ją dla pacjentów Zakładu Opieki Leczniczej. „Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania” - pół roku później przyznawali pracownicy oddziału, prezentując pełne szafy i magazyn.

 

Podczas ostatniego weekendu wieńczącego falę upałów jaka przeszła nad Polską i naszym regionem - nad Rabą można było spotkać tłumy mieszkańców. Zarabie przypominało to sprzed lat, mimo że legendarne kajaki zastąpiły... dmuchane materace.

 

WRZESIEŃ

Przez dwa dni na parkiecie w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu w ramach Myślenice Dance Festiwal 2018 o puchary walczyły najlepsze pary taneczne świata. „To jedna z najlepiej zorganizowanych imprez tanecznych w kraju” – komentowali zawodnicy.

 

We wrześniu ruszyła wymiana bruku wokół kościoła pw. NNMP i na ul. Piotra Skargi. Ciężki sprzęt wjechał również na ul. Królowej Jadwigi. To początek prac związanych z rewitalizacją Rynku i Starówki. Jak zapowiada kierownik robót - na Święta Bożego Narodzenia do kościoła pójdziemy po wybrukowanej ulicy Piotra Skargi.

 

Po raz 28. na Suchej Polanie spotkali się mieszkańcy regionu w ramach Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich, aby uczcić pamięć poległych i zmarłych partyzantów Obwodu Partyzanckiego „Murawa” oraz pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości. Tegoroczny zlot w 74. rocznicę walk w rejonie Łysiny, przebiegał w orbicie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Grażyna Ambroży to pierwsza kobieta w historii Myślenic, która ubiegała się o mandat burmistrza. Swoją kandydaturę zgłosiła na 30 dni przed głosowaniem. Nie została gospodarzem miasta i gminy, ale mieszkańcy powierzyli jej mandat radnej.

 

Po co wyrzucać śmieci byle gdzie, skoro można je zbierać i otrzymywać za nie nagrody? Takie wnioski wyciągnęli uczestnicy eko-pikniku, który odbył się w na myślenickim Rynku. W tym roku oddano ponad 16 ton odpadów, które wymieniono na sadzonki.

 

PAŹDZIERNIK

Po kilku miesiącach pracy i próbach utrzymania wydarzenia w tajemnicy, zakończyły się zdjęcia do serialu telewizyjnego. „O mały włos”, którego akcja rozgrywa się w Myślenicach, to historia opowiadająca o miłości i dwóch konkurujących ze sobą zakładach fryzjerskich. Premierowy odcinek mogliśmy zobaczyć na antenie TTV.

 

Jarosław Szlachetka nie dał szans swoim kontrkandydatom i pewnie wygrał wybory samorządowe w pierwszej turze. Poparło go 11 031 mieszkańców miasta i gminy Myślenice, co stanowiło 55% oddanych głosów. Na Krzysztofa Halka (KWW Macieja Ostrowskiego) swój głos oddało 6515 osób (32,5%), a na Grażynę Ambroży (KWW Bez Układów) 2516 osób (12,5%).

 

Podczas wyborów samorządowych w 6 z 9 gmin powiatu myślenickiego mieszkańcy zmienili gospodarzy. Burmistrzem Myślenic został Jarosław Szlachetka, Dobczyc - Tomasz Suś, Sułkowic - Artur Grabczyk, a wójtami: Raciechowic - Wacław Żarski, Tokarni - Marek Kluska, Wiśniowej - Bogumił Pawlak, Sieprawia - Tadeusz Pitala, Lubnia - Kazimierz Szczepaniec, Pcimia - Piotr Hajduk.

 

Natomiast do Sejmiku Województwa z terenu powiatu myślenickiego wybrany został Stanisław Bisztyga (Koalicja Obywatelska) z wynikiem 16 147 głosów (6,74%) oraz Robert Bylica (PiS) z wynikiem 9660 głosów (4,03%).

 

Podczas audiencji uczestników jubileuszowej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej do Rzymu z okazji 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, przekazano papieżowi Franciszkowi kopię Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej. W przyszłym roku obchodzić będziemy 50-lecie jego koronacji.

 

W tym roku Rada Seniorów Myślenickiego Podokręgu Piłki Nożnej obchodziła dziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji Ludwik Starzak i Adam Spytkowski opracowali kompendium wiedzy dotyczące działalności organizacji.

 

LISTOPAD

Idea ratowania zabytkowych nagrobków rozrasta się z każdym rokiem. W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym na Stradomiu w Myślenicach zebrano 13 937,51 zł.

 

Reprezentant Dalinu Myślenice Krzysztof Szpakiewicz został Mistrzem Europy młodzików, kadetów i juniorów w sumo. W Rakvere w Estonii w zawodach rywalizowało ponad 400 zawodniczek i zawodników z 11 krajów Europy. Na myśleniczanina nie było mocnych.

 

Muzeum Niepodległości ma stanowić wotum wdzięczności myśleniczan dla tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności. Budynek otwarto 10 listopada na dzień przed głównymi uroczystościami. „To była ogromna praca realizowana pod dużą presją czasu” - jedenastomiesięczny wyścig z czasem podczas otwarcia podsumował dyrektor Paweł Lemaniak.

 

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości myśleniczanie świętowali szczególnie uroczyście. W samo południe na Rynku zebrał się prawdziwy tłum, oprócz oficjalnych uroczystości mieszkańcy włączyli się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu narodowego.

 

Ogólnokrajowy charakter miał rozgrywany równolegle Narodowy Bieg Stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „od Bałtyku do Tatr”, który wystartował w kilkudziesięciu miastach w Polsce, ale również w Chicago, Londynie, Seulu i Pekinie. W Myślenicach dystans 10 kilometrów najszybciej pokonał Robert Sentysz.

 

W czwartek 15 listopada o godzinie 15 odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej kadencji 2014-2018. Podczas niej radni pożegnali burmistrza Macieja Ostrowskiego, który swój urząd pełnił od 2003 roku. „Życzyłbym sobie, aby miasto i gmina rozwijało się nadal i miało takich pracowników jak dotąd” - mówił.

 

„Chciałbym, aby Myślenice były przykładem łączenia mieszkańców i realizowania zadań stojących przed samorządem” - z kolei dwa dni później podczas sesji inauguracyjnej swoje przemówienie rozpoczął Jarosław Szlachetka, nowy burmistrz Miasta i Gminy.

 

Podczas inauguracyjnej sesji radni powiatowi na starostę wybrali Józefa Tomala. Przewodniczącym rady został Tadeusz Żaba, a wiceprzewodniczącymi Maciej Ostrowski i Tadeusz Bochnia.

GRUDZIEŃ

W Domu Strażaka na Dolnym Przedmieściu odbył się uroczysty bankiet z okazji 70-lecie Orła Myślenice. Podczas urodzin klubu z Dolnego Przedmieścia zasłużonym wręczono między innymi honorowe odznaczenia dla zasłużonych piłkarzy, trenerów i działaczy. „Priorytetami dla klubu są nie tylko rozwój sportowy, ale także działania w płaszczyznach infrastrukturalnych, marketingowych i finansowych” - zapowiadał prezes klubu. 

 

 

„Jako burmistrz nie będę zwalniał tempa” - w rozmowie z nami zapowiadał Jarosław Szlachetka. W pierwszych tygodniach sprawowania urzędu powołał nowych prezesów gminnych spółek. Na czele Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji stanęła Katarzyna Burda, zarządzanie Zakładem Utylizacji Odpadów powierzył Jarosławowi Korabikowi, a spółką Sport Myślenice Michałowi Funkowi.

 

Natomiast na stanowisko swojego zastępcy powołał dotychczasowego radnego miejskiego i przewodniczącego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Mateusza Sudra. Burmistrz nie wykluczył powołania drugiego zastępcy.

 

Tymczasem radni powiatowi podczas drugiego posiedzenia na wicestarostę wybrali Andrzeja Pułkę, a na członków zarządu Rafała Kudasa, Krzysztofa Trojana i Bolesława Pajkę.

 

„Szlachetna Paczka” to popularna w całej Polsce akcja świątecznej pomocy, a przygotowane przez mieszkańców paczki trafiły do 19 rodzin w regionie.

 

Kiedy w 2014 roku Obrona Terytorialna „Halniak” w Myślenicach znajdowała się na etapie tworzenia, nie brakowało głosów mówiących o tym, że to projekt bez szans na powodzenie. Trzy lata później Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia p i uznane za jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

Do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie wstąpiły 42 osoby z powiatu myślenickiego (27 z gminy Myślenice) w tym 20 myślenickich „Halniaków” razem z założycielem grupy Pawłem Lemaniakiem. Przysięga „terytorialsów” miała miejsce 16 grudnia w Rząsce koło Krakowa.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)