Rok 2022 z Klubem Dylematy Mamy i Taty

Klub Dylematy Mamy i taty działa w Myślenicach od maja 2016. Powstał z inicjatywy rodziców, którzy poszukiwali przestrzeni do spotkań z innymi rodzicami i ich pociechami. To miejsce, gdzie można porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, wzajemnie wspierać, uczestniczyć w ciekawych zajęciach – a to wszystko w atmosferze wzajemnego zrozumienia i akceptacji.
Od początków swojej działalności założyciele Klubu jako jeden z głównych celów wyznaczyli edukację i integrację środowiska rodziców. Zarówno atmosfera, jak i wysoki poziom organizowanych zajęć i warsztatów przyciąga coraz więcej myślenickich rodziców, którzy wraz z dziećmi biorą udział w cotygodniowych spotkaniach, które odbywają się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.
Obecny rok jest dla Klubu Dylematy Mamy i Taty najbardziej obfitym w projekty i inicjatywy od momentu jego powstania. Jak mówią jego założyciele: - To odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy się do nas zgłaszają, wspieramy ich jak umiemy! Spotykamy się co tydzień, a w wakacje nawet dwa razy w tygodniu na różnych zajęciach, warsztatach, szkoleniach i zwyczajnych, ale jak bardzo nam rodzicom potrzebnych pogaduchach.
Marzec – czerwiec to czas realizacji zadania publicznego „Aktywne Popołudnia”, w ramach którego odbyło się łącznie 16 spotkań świetlicowych w szkołach podstawowych w Jaworniku i Krzyszkowicach. Każde zajęcia to 2 godziny kreatywności, radości, pisków i wspólnej zabawy dzieci, które korzystają ze świetlicy szkolnej w ww. placówkach. Ideą takich zajęć ogólnorozwojowych było popularyzowanie aktywności fizycznej oraz nauki poprzez wspólną zabawę i integrację poprzez wykorzystanie kreatywnych i różnorodnych metod takich jak warsztaty plastyczne, sensoryczne, konkurencje sportowe czy scenki dramowe. W projekcie udział wzięło ponad 50 dzieci z klas I- V.
W czerwcu i lipcu Klub realizował lokalną inicjatywę „Solidarni”, która zakładała organizację warsztatów florystycznych dla młodych mam, dzięki którym uczestniczki dowiedziały się jak dbać o rośliny doniczkowe, a także miały okazję stworzyć własną kompozycję kwiatową. Była to pachnąca i kolorowa dawka wiedzy i inspiracji, zabrana z sobą do domu i ciesząca oczy jeszcze długie dni. Drugą część tej inicjatywy stanowiły animacyjne wizyty w sześciu miejscach zbiorowego nocowania rodzin ukraińskich w naszej gminie, a co za tym idzie niespodzianka dla dzieci, które tam przebywają: były bańki mydlane, animatorki, zabawy, muzyka, bajkowe maskotki wszystko po to, by wywołać uśmiech na buziach dzieci.
Czerwiec – wrzesień to współorganizacja i patronat nad niesamowitym projektem „Leśne soboty”, którego autorami są Malwina Liszka – Piwowarczyk oraz Kasia i Tomasz Tokoń. - Ci ludzie to prawdziwi entuzjaści leśnych przygód, czym chcieli zarażać innych rodziców z Myślenic i okolic, a nasz Klub mocno kibicuje i wspiera ich działania. Projekt to cykl rodzinnych wypraw na łono natury, który jest fantastyczną propozycją na spędzania wolnego czasu i edukacji zarazem.
Od lipca do września trwa projekt „Rodzinne aktywności” realizowany w ramach inicjatywy Działaj Lokalnie. Projekt „Rodzinne aktywności” ma na celu wsparcie rodzin poprzez: zaprezentowanie zdrowych, kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz integrację uczestników projektu, poszerzenie kompetencji rodzicielskich, zdobycie wiedzy, poprawę poczucia bezpieczeństwa w roli rodzica, poprawę kondycji fizycznej uczestników. W ramach projektu odbywają się zajęcia dla rodziców z jogi twarzy, pilatesu, dla dzieci sensoryczne i umuzykalniające, a dla całych rodzin z pierwszej pomocy.
We wrześniu Klub realizować będzie w ramach środków FIO Małopolska Lokalnie kolejny, ważny projekt: „Jak gotować dla dzieci w żłobkach i przedszkolach”. Celem projektu jest poszerzenie świadomości pracowników działu obsługi i administracji (intendentów i kucharzy) odpowiedzialnych za żywienie w placówkach żłobkowych i przedszkolnych odnośnie zdrowego odżywiania, nauka czytania i analizowania etykiet na produktach, nabywanie wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie poprzez właściwe odżywanie, propagowanie zdrowego stylu życia, poznanie i wdrażanie przepisów zawierających zdrowe produkty do codziennej diety. W konsekwencji uniknięcie otyłości i chorób z nią związanych, zarówno somatycznych jak i problemów emocjonalnych i psychospołecznych m.in. niska samoocena dziecka, izolacja społeczna, depresja.
Także we wrześniu ruszyć ma projekt „Terabajka”, realizowany przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Myślenicach i Centrum Usług Społecznych. Projekt ten zakłada organizację zajęć z bajkoterapii i spotkań z teatrem kamishibai dla małych dzieci w wieku 3-6 lat. Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, a w trakcie zajęć z bajkoterapii wykorzystywane są odpowiednio dobrane pozycje literatury dziecięcej, a czytanie zostanie wzbogacone również dodatkowymi formami kreatywnymi pracy z uczestnikami, co pozwala na rozwój emocjonalny, poznawczy i artystyczny dzieci. Już dziś zapraszamy do uczestnictwa!

Marta Duszyk