KWW M Pszczola

Rondo do końca miesiąca?

Rondo do końca miesiąca?
Prace nad budową ronda mogą zakończyć sie jeszcze w listopadzie

Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą, do końca listopada zakończona zostanie budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Kazimierza Wielkiego. Inwestycja ma doprowadzić do rozwiązania problemów komunikacyjnych w tej części miasta

Ulica Słoneczna należy obecnie do najruchliwszych w Myślenicach – dworce komunikacji autobusowej i busowej, galeria handlowa, parking, łącznik z zakopianką – wszystko to sprawia, że kierowcy w korku czekają zwłaszcza na możliwość skrętu w lewo. Już było ciężko, a przecież jeszcze ma powstać na tej ulicy galeria handlowa Kongregacji Kupieckiej.

Rozważano różne możliwości wybrnięcia z tego problemu. W efekcie wybór padł na rondo, jako na rozwiązanie sprawdzone pod względem skuteczności, a przy tym stosunkowo najtańsze. Budowa ronda w tym miejscu będzie kosztowała ok. 175 tys. zł. Całość finansowana jest z budżetu powiatu myślenickiego.

Rondo wielkością będzie przypominało to ze skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego. Na większe brakuje tam miejsca. Średnica zewnętrzna ronda ma ok. 22 m, a jezdnia w rondzie ma szerokość 6 m. Drogi wlotowe na rondo są szerokie na 3,5 m, a wylotowe – na 4 m.

Prace przy budowie ronda rozpoczęły się w październiku. Jest to czwarte rondo budowane przez powiat myślenicki: pierwsze to wspomniane wyżej rondo im. Starosty Stanisława Chorobika, drugie – najtrudniejsze jeśli chodzi o rozwiązania techniczne w zabytkowej zabudowie miasta – przy strażnicy śródmiejskiej, trzecie – duże w Dąbiu w gminie Raciechowice.

Jak informuje starosta Józef Tomal, budowa ronda podjęta została ze względu na pilną potrzebę usprawnienia ruchu w tej części miasta, a szczególnie na prośbę mieszkańców, którzy skarżyli się na ogromne uciążliwości nawet z dostaniem się i wydostaniem się z własnego domu.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)