Rotunda zostanie opisana. Ocalić od zapomnienia

Rotunda zostanie opisana.
Ocalić od zapomnienia
arch. Andrzeja Domagalskiego

Andrzej Domagalski jest związanym z naszym regionem dziennikarzem (kiedyś m.in. w „Tempie” i „Dzienniku Polskim”), autorem książek, wydawcą, a w latach 70. i 80. twórcą i organizatorem przedsięwzięć kulturalnych w Krakowie. Krakowska „Rotunda” w czasach, gdy był jej dyrektorem ds. programowych i inicjatorem takich wydarzeń kulturalnych jak: Jazz Juniors czy KIKS (Konkurs Inicjatyw Kabaretów Studenckich) tętniła życiem kulturalnym jak chyba mało które miejsce w Krakowie w tamtym czasie.

Andrzej Domagalski napisał kilka lata temu znakomitą antologię sceny kabaretowej naszego kraju w latach 1950 -2000, (napisanej razem z Leszkiem Kwiatkowskim) o której z wielkim uznaniem wypowiadał się Jacek Fedorowicz. Przyszła zatem pora, aby uwiecznić dla potomnych i ocalić przed zapomnieniem te niesamowite czasy, gdy do Rotundy przyjeżdżał na spotkania autorskie Roman Polański, Wojciech Młynarski, Bohdan Tomaszewski, Jan Nowicki, Wiktor Zinn, himalaista Andrzej Zawada, kabaret Elita, piłkarze Wisły Kraków z czasów Andrzeja Iwana i Adama Nawałki, koncerty dawał zespół Laboratorium, a swoje pierwsze próby odbywał Marek Jackowski z Maanamem. Wymienianie pozostałych nie ma sensu, bo był to w zasadzie przegląd wszystkich ludzi, którzy coś znaczyli w naszej kulturze- filmie, teatrze, muzyce, literaturze czy sporcie. Andrzej Domagalski intensywnie pracuje nad monografią tego zjawiska jakim była Rotunda, a z obszernymi fragmentami tego, co przeczytamy w książce można zapoznać się w internetowym serwisie muzeum-niepodleglosci.pl, gdzie za darmo można pobrać ostatnie numery czasopisma „Niepodległość i Pamięć”. Warto.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).