Rozgrzewka przed jubileuszem

Rozgrzewka przed jubileuszem

Są takie perły ze świata kultury, że chcesz je oglądać w nieskończoność nawet, gdy zdaje ci się, że znasz je już na wylot. Zawsze zatrzymasz się przed ekranem gdy emitują „Karierę Nikodema Dyzmy”, pokażą „Kolację na cztery ręce” w teatrze telewizji, albo kolejny raz puszczą na jakimś kanale „Bruneta wieczorową porą”.

Dla Myślenic czymś takim jest koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Niby człowiek widział to i słyszał wiele razy, ale z jakiegoś powodu sztuka przez duże S się nie nudzi. Może dlatego, że wykonawstwo znowu było na najwyższym poziomie, a może dlatego, że twórcy sprytnie przemycili kilka nowych elementów. Koncert noszący tytuł „Folk Lawina” odbył się w ramach projektu wybranego w konkursie Inicjatywa Lokalna i nosił nadtytuł „Cztery strony Polski”, ale tych stron było de facto dwa razy więcej, bo z tylu rejonów pochodziły tańce i melodie, które usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w sobotni wieczór. Kurpie Zielone, Górny Śląsk, Sieradz,

Beskid Żywiecki, Ziemia Rzeszowska, okolice Szczyrzyca to tylko niektóre kierunki, które eksploruje muzycznie Ziemia Myślenicka, a w zanadrzu ma pewnie drugie tyle. Ale to już usłyszymy zapewne przy okazji koncertu „Vivat Myślenice” na 680 rocznicę lokacji miasta. Natomiast do sukcesu tego sobotniego przyczynili się m.in. choreografowie - Karolina Druzgała-Pawlak (Dyrektor artystyczny Ziemi Myślenickiej) i Małgorzata Wątor, chórmistrz - Marek Kluza, Dyrektor muzyczny zespołu - Tomasz Pawlak, odpowiadająca za kapelę młodzieżową - Aurelia Bogacka-Prokocka oraz prowadzący cały koncert Robert Bylica. „Folk Lawina” nas nie przygniotła i pod taką lawiną chcielibyśmy leżeć częściej, a przy okazji przyniosła wiele dobrego, bo była połączona ze zbiórką pieniędzy na leczenie 25-letniego Jakuba Burnosa ze Stojowic w gminie Dobczyce.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).