Rozkopią Rynek na cały rok?

Miasto 10 kwietnia 2018 Wydanie 13/2018
Rozkopią Rynek na cały rok?

„Czy to prawda, że Rynek będzie rozkopany przez cały rok?” - to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań dotyczących rewitalizacji centrum miasta. Remont Rynku i Starówki to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Szukamy odpowiedzi na to jak będzie wyglądał w trakcie i po zakończeniu prac

Przypomnijmy, że Gmina Myślenice otrzymała blisko 25 milionów złotych dotacji ze środków unijnych na remont Rynku wraz ze Starówką oraz na budowę nowej siedziby muzeum, które powstaje przy ul. Traugutta. Z 92 zgłoszonych wniosków do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, dofinansowanie otrzymało 28 projektów. Wśród nich znalazły się Myślenice. Nie milkną komentarze na temat projektu Rynku i tego jak będą przebiegać prace, a z każdym tygodniem dociera do nas więcej pytań dotyczących przebiegu remontu.

Remont w dwóch etapach

Rewitalizacja Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach. Na przełomie kwietnia i maja Gmina planuje ogłoszenie przetargu na realizację etapu pierwszego na który składa się m.in. remont traktu pieszego wokół kościoła oraz ulic Piotra Skargi i Królowej Jadwigi. Jeżeli procedura przetargowa się nie przedłuży, to prace w tych miejscach rozpoczną się w wakacje. Według założeń urzędników wymiana sieci wodno - kanalizacyjnych, budowa sieci opadowej i wymiana nawierzchni ulic i traktów pieszych oraz budowa oświetlenia w tym miejscu potrwa około trzy miesiące i zakończy się jesienią tego roku.

Na alejce wokół kościoła oraz w ulicy Piotra Skargi zlikwidowany zostanie nierówny kamień tzw. „otoczak”, który zastąpi nowa, płaska i antypoślizgowa posadzka z porfiru, z elementami granitu strzegomskiego. Konserwator zabytków nakazał jednak odtworzyć i pozostawić fragmenty posadzki z otoczaka po bokach traktu pieszego wokół świątyni. W ramach tego etapu prac wykonana zostanie także iluminacja świetlna kościoła.

Płytę Rynku rozkopią w 2019

Jesienią tego roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację drugiego - najtrudniejszego technologicznie etapu inwestycji, który obejmuje wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic.

Prace obejmą ulice Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. „Koński Rynek”) wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego.Prace ziemne gmina chce rozpocząć jeszcze zimą, przy zmrożonym gruncie. Zadania zostaną podzielone na etapy w taki sposób, aby uniknąć rozkopania całej płyty Rynku i uliczek jednocześnie.

- To jak długo będzie trwało wykonanie inwestycji zależy w głównej mierze od współpracy z Enionem, gazownią i telekomunikacją, które będą musiały uporządkować swoje sieci w taki sposób, aby przez kolejne lata nie rozkopywać płyty Rynku. Tutaj podobnie jak w pierwszym etapie także planowana jest wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej oraz budowa instalacji opadowej i uzupełnienie sieci gazowej - tłumaczą urzędnicy odpowiedzialni za projekt.

Według projektantów i urzędników, prace nad tym etapem mogą potrwać od 5 do 6 miesięcy. W trakcie rewitalizacji Rynku czasowo zostanie zmieniona organizacja ruchu tak, aby można było dojechać do Rynku – zwłaszcza na etapie czasowego zamknięcia ulicy Kościuszki na czas jej remontu. Jednocześnie wyjaśniamy, że obowiązująca od początku kwietnia organizacja ruchu na płycie Rynku i wokół niego - będzie obowiązywać również po zakończeniu prac związanych z rewitalizacją.

Jak będzie wyglądał nowy Rynek?

Nowa płyta jak i otaczające ją uliczki i trakty piesze wykonane zostaną z porfiru i granitu strzegomskiego. Przez środek Rynku przebiegać będzie szpaler drzew, a w okolicy „Tereski” powstanie nowa fontanna posadzkowa, która będzie mogła być używana jako wodny plac zabaw dla dzieci.

Na płycie znajdą się też nowe lampy, oświetlenie posadzkowe, ławki, kosze i stojaki na rowery. Z głównej alejki o 20 metrów zostanie przeniesiony i obrócony frontem do Rynku Pomnik Niepodległości. Otoczony zielenią pozwoli na dogodne prowadzenie uroczystości patriotycznych. Nad całością wprowadzanych zmian czuwa konserwator zabytków, który uzgodnił pozytywnie projekt rewitalizacji Starówki.

- To wstępny harmonogram prac, który może ulec zmianie. Trzeba pamiętać, że zarówno otoczenie kościoła jak i Rynek to ścisła strefa zabytkowa i historyczne centrum miasta. Nikt nie wie co tak naprawdę znajduje się pod ziemią i czy nie natkniemy się na znaleziska archeologiczne, mimo wykonanych już kilkudziesięciu odwiertów – zwraca uwagę burmistrz Maciej Ostrowski. - Wówczas prace mogą być wstrzymane i sam proces wymiany płyty Rynku może się przedłużyć - dodaje.