Rozwój strefy gospodarczej, to rozwój Myślenic

28 stycznia 2010 Wydanie 4/2010
Rozwój strefy gospodarczej, to rozwój Myślenic
Burmistrz Maciej Ostrowski podczas uroczystości wręczenia nagród za najlepsze strefy inwestycyjne w

Gmina Myślenice otrzymała ponad 3 mln. 700 tyś złotych dofinansowania z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację zadania pod nazwą „Utworzenie parku przemysłowo-technologicznego w Myślenicach – Dolne Przedmieście”. Jest to kolejny krok i sukces w rozwoju gospodarczym gminy. Powstanie strefy poprzedzone było prawie dziesięcioletnimi wysiłkami administracyjno – inwestycyjnymi

Trochę historii

Efektem wieloletnich starań jest utworzenie na terenie Gminy Myślenice strefy aktywności gospodarczej, która sukcesywnie od 2000 roku jest wyposażano w niezbędną infrastrukturę i zaplecze techniczne, aż do kompleksowego utworzenia oferty inwestycyjnej, spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów. Już w drugiej połowie lat 90 lokalny samorząd opracował i wdrożył Strategię Rozwoju Gospodarczego. Realizacja jej założeń przyczyniła się, w znacznym stopniu do poprawy warunków inwestowania i wzrostu aktywności gospodarczej. Pierwszej aktualizacji strategii dokonano w 2000 roku, a następnie w 2004 r. w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2005 – 2013 oraz w 2007 w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2007 – 2015. Pierwszym dużym inwestorem, który zdecydował się zainwestować w Myślenicach była firma Cooper Standard Automotiv Polska - producent akcesoriów samochodowych. Zakład produkcyjny rozpoczął działalność w 2007 roku, jednak rozmowy o zasadach współpracy prowadzono już od 2005 roku. Po Cooperze byli następni kluczowi inwestorzy. Firma Polplast Polska Sp. z o.o, czy Lorens&Wiktor.

 Najlepsi w Małopolsce

Konsekwentne działania w rozwoju gospodarczym Myślenic zostały dostrzeżone przez ogólnopolskich ekspertów już w 2007 roku i strefa aktywności gospodarczej na Dolnym Przedmieściu otrzymała prestiżowy tytuł „Grunt na medal” – najlepszej strefy gospodarczej w Małopolsce.

- Taki tytuł, to prawdziwe wyróżnienie i zobowiązanie. Dobra opinia i marka miejsca pomaga w pozyskiwaniu inwestorów. Ciężko na to pracowaliśmy. Teraz zbieramy efekty – wyjaśnia Maciej Ostrowski, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Najlepszym dowodem profesjonalnie przygotowanej oferty jest jednak zainteresowanie potencjalnych inwestorów, którzy w poszukiwaniu najlepszego miejsca na inwestycję trafiają także do Myślenic. Nawet, jeśli ostatecznie nie decydują się na współpracę z Myślenicami, to przekazują informację o dobrym produkcie dalej i dalej, co w konsekwencji ułatwia kształtowanie i pozyskiwanie kolejnych firm i przedsiębiorstw krajowych oraz zagranicznych.

- Pamiętam czasy, kiedy w największym boomie, przyjmowaliśmy dwóch czy trzech potencjalnych inwestorów tygodniowo. Wszystko szczegółowo pokazywaliśmy. Wsłuchiwaliśmy się w ich oczekiwania, które często wzbogacały naszą wiedzę – kontynuuje Maciej Ostrowski.

Strefa współcześnie

Dziś, kiedy zainteresowanie inwestowaniem zmalało, a kryzys gospodarczy przestraszył inwestorów można śmiało stwierdzić, że Myślenice nie przespały momentu największych możliwości. Choć często decyzje były trudne, to z perspektywy czasu okazały się trafione. W strefie z powodzeniem funkcjonują duże zakłady produkcyjne, a jej tereny objęte zostały działalnością Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To wszystko sprawia, że miejsce to mimo upływu lat nie traci na swojej atrakcyjności.

- Zmieniły się oczekiwania, inwestycje nie mają już tak szerokiego zakresu, ale ciągle zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy zachęceni profitami wynikającymi z obecności w strefie decydują się rozpocząć czy kontynuować swoją działalność właśnie u nas – kończy Maciej Ostrowski.

Fundusze z Unii

Wniosek Myślenic znalazł się wśród 3 dofinansowanych projektów z całej Małopolski w ramach schematu 4.3. A Strefy aktywności gospodarczej o powierzchni 2-20 ha. Oprócz Myślenic pieniądze trafiły do Suchej Beskidzkiej oraz Brzeska.

- Udało nam się uzyskać bardzo dobre warunki dofinansowania. Właściwie otrzymaliśmy najwięcej pieniędzy z całej trójki dofinansowanych projektów – mówi Maciej Ostrowski.

Całkowitą wartość projektu utworzenia parku przemysłowo – technologicznego w Myślenicach oszacowano na kwotę 6 052 062,30 zł z prostego rachunku wynika, że dofinansowanie wynosi 50% kosztów całej inwestycji. To bardzo dobry wynik.

Finansowanie całego zadania w przeważającej części będzie polegać na refundacji poniesionych już kosztów. Strefa aktywności gospodarczej została wyposażona w niezbędną infrastrukturę, tak by jej oferta była korzystna dla potencjalnych inwestorów. Teraz dzięki dofinansowaniu uda się odzyskać część kosztów poniesionych na jej utworzenie, a pieniądze wrócą do budżetu Gminy Myślenice.

Gminny Serwis Informacji