KWW M Pszczola

Ruszyła kampania „Stop Pożarom Traw”!

Region 2 kwietnia 2019 Wydanie 13/2019
Ruszyła kampania
„Stop Pożarom Traw”!

Kampania „Stop pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Statystyki pokazują, że w 2018 roku doszło do ponad 48 tys. pożarów traw – powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas briefingu prasowego 22 marca 2019 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Warszawie, podczas którego wraz z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim zainaugurowali tę kampanię społeczną.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię.

– Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2018 r. odnotowano prawie 150 tys. pożarów, a pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych stanowiły niemal jedną trzecią. Mamy problem z mentalnością i świadomością ludzi, panuje błędne przekonanie, że wypalanie traw użyźnia glebę – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Liczba pożarów traw gwałtownie wzrasta od marca. W tym roku doszło już do ponad 11 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował komendant Leszek Suski, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 25 tys. Strażacy wyjeżdżali do nich średnio co 10 minut. Stanowiły ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku.

– Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób, aby działać prewencyjnie, bowiem odbudowa lasu po pożarze trwa dziesiątki, a spalonych torfowisk setki lat – powiedział. Pożary traw są niebezpieczne także dla życia i zdrowia ludzi, gdyż w rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr, który sprawia, że pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 7 osób, a 81 zostało rannych.

Leszek Suski zwrócił też uwagę, że pożary nieużytków i łąk mają zazwyczaj duże rozmiary, a ich gaszenie może trwać wiele godzin. Jak mówił: – Takie akcje angażują również znaczną liczbę strażaków. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie.

Podczas briefingu komendant główny PSP wyjaśniał szczegółowo jak należy zachować się w przypadku zauważenia pożaru lasu, traw i nieużytków oraz w jaki sposób informować służby ratownicze o takim zdarzeniu, a wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. - Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat – podkreślił.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” działa także strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

KG PSP