Ruszyła kolarska liga

Sport 13 lipca 2017 Wydanie 24/2017
Ruszyła kolarska liga
Ruszyła kolarska liga

 

Liga to wyścigi w formule cross country, w tym sezonie powróciła w odświeżonej formule i z trzema wyścigami: już odbytym w Pcimiu, 26 sierpnia w Sułkowicach oraz 23 września w Myślenicach. Podczas wyścigów nie ma opłaty startowej, a amatorzy startują razem w zawodnikami z licencjami

Inicjatorem zawodów jest Jarosław Pulchny - dyrektor wyścigu, który wziął na swoje barki również ciężar organizacji trzech etapów i pozyskania środków finansowych na ten cel. W zawodach biorą udział zawodnicy z licencją kolarską odnoszący sukcesy na zawodach w Polsce i za granicą, seniorzy w kategorii masters, jak również amatorzy, którzy próbowali swoich sił na różnych dystansach oraz urozmaiconych stopniach trudności przejazdu tras.

- Nie spodziewaliśmy się, że tak pozytywnie zostanie przyjęta impreza przez sympatyków dwóch kółek w klasie MTB na naszym terenie. Zwłaszcza, że w ubiegłym sezonie nie udało się zorganizować zawodów. Frekwencja udziału w zawodach przerosła nasze oczekiwania. W Pcimiu, gdzie tym razem przywitała nas przepiękna pogoda wystartowało 199 zawodników i zawodniczek, w tym dzieci i młodzież - relacjonuje Jarosław Pulchny.

Zwycięzcami pierwszej edycji ligi w zawodach w Pcimiu zostali: kat. żak - Brajan Świder (Luboń Skomielna Biała) i Julia Jeż (Team Jedlicze), kat. młodzik - Dawid Lenart (Sokół Kęty) i Agnieszka Tylka (Luboń), kat. junior młodszy - Piotr Śliwiński (niezrzeszony) i Ewa Miłek (Bieniasz Bike Team), kat. junior - Stanisław Nowak (Superior Zator) i Julia Fira (Luboń), kat. elita - Michał Topór i Gabriela Wojtyła (oboje Superior Zator), kat. master I - Albert Głowa (Bieniasz Bike Team), kat. master II - Sławomir Bednarczyk (Sokół Kęty), kat. master III - Zbigniew Zwoliński (TS Wilga), kat. master IV - Remigiusz Zachara (Orzeł Spytkowice), kat. 8-10 lat - Kacper Mikita (niezrzeszony) i Weronika Fałat (Jedlicze Team), kat. do 7 lat - Filip Dziadkowiec (niezrzeszony) i Inga Ostafin (Luboń). Klasyfikację drużynową bezapelacyjnie zwyciężyli reprezentanci Head Team Luboń Skomielna Biała.

 

- To był trudny wyścig, któremu towarzyszyły ogromne, lecz pozytywne sportowe emocje. Ze względu na ogromne zainteresowanie jest nam niezmiernie miło i motywuje  to do dalszej pracy. Organizacja zawodów, to mnóstwo przygotowań, w tym wyznaczenie tras przejazdu, ich zabezpieczenie, sporządzenie dokumentacji, organizacja pracy sędziów i inne. Jest to duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne, ale jeśli nasza młodzież ma odnosić sukcesy na zawodach w Polsce i za granicą w MTB to organizacja takich zawodów jest potrzebna. Takie wyścigi, to również promocja okolic, aktywności fizycznej i rekreacji. Posiadamy doskonałe tereny pod tego typu imprezy, trzeba to wykorzystać - dodaje dyrektor wyścigu.

Oprócz nagród rzeczowych organizatorzy przewidzieli wysokie nagrody finansowe: np. 1.000 zł w generalce elity mężczyzn oraz 250 zł na każdą edycję, nagroda specjalna w wysokości 3.000 zł losowana między drużynami liczącymi co najmniej 4 zawodników (od młodzika do elity), a dla tych, którzy wystartują we wszystkich edycjach nagroda specjalna w wysokości 2.000 losowana między zawodnikami.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, gminy Pcim, Grupa Energa. - Podziękowania kieruję na ręce władz gminy Pcim - współorganizatora zawodów, strażaków OSP Pcim, sędziów, obsługi karetki i wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji zawodów. Podziękowania należą się również sponsorom prywatnym, którzy hojnie wsparli zawody - kończy Jarosław Pulchny.