Rycerze Floriana

Rycerze Floriana
W Mszy św. w ich intencji udział wzięli strażacy, druhowie oraz przyjaciele straży Fot. Fot. R. Sobkowicz

Od przemarszu spod śródmiejskiej strażnicy pod figurę patrona św. Floriana - ze sztandarami, orkiestrą i kwiatami - rozpoczęli swoje święto strażacy PSP oraz druhowie z OSP Śródmieście i Dolne Przedmieście.

Wieniec pod figurą św. Floriana na rynku złożyli zastępca komendanta powiatowego PSP Wojciech Murzyn oraz prezesi OSP Franciszek Szilder i Edward Łapa, a następnie uczestnicy uroczystości odśpiewali Pieśń do św. Floriana i udali się na Mszę św. w intencji strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Paradną musztrą podczas przemarszu i w kościele dowodził naczelnik OSP Myślenice Śródmieście i oficer PSP Roman Ajchler.

Mszę św. o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla strażaków, ich rodzin i sympatyków z OSP Śródmieście, OSP Dolne Przedmieście i Państwowej Straży Pożarnej odprawił ks. Jarosław Łabęda. W kazaniu nawiązał do cudów czynionych przez Jezusa – rozmnożenia chleba i chodzenia po wodzie, rzeczy według ludzkiej logiki niemożliwych. A jednak Piotr potrafił przejść po wodzie do Jezusa – tak długo, jak długo współpracował z Jego łaską. Podobnie i dziś człowiek może dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych, jeśli współpracuje z Łaską Bożą. W tym kontekście kaznodzieja nawiązał do strażackiej służby z miłości do bliźniego. Dziękował strażakom za ich poświęcenie, nieustającą gotowość niesienia pomocy bliźniemu i wierność. Podczas Mszy św. pamiętano także w modlitwach o zmarłych strażakach i ich rodzinach.

 

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)