Rysowanie Historii

Kultura 13 kwietnia 2021 Wydanie 14/2021
Rysowanie Historii

Komiksy pamiętam z dzieciństwa. Owszem, mogę wyliczyć tytuły: „Kapitan Klos”, „Kapitan (bodaj) Żbik”. No i jeszcze „Tytus, Romek i Atomek”, bijący wtenczas wszelkie rekordy popularności. Tyle. Aż tyle. Jak na tamte zgrzebne czasy było ich całkiem sporo. Książki, na prawach koleżeńskiej wymiany, przechodziły z rąk do rąk. Co cenniejsze, przez to praktycznie nie do kupienia, zeszyty z przygodami ulubionych bohaterów na szkolnej giełdzie.

W pewnym momencie komiksy… znikły z mojego pola widzenia. Przestały mnie interesować, ale też przestały być obecne na rynku wydawniczym. A teraz powraca. W zapowiedziach wydawniczych, co rusz dostrzegam bowiem anonse komiksów lub „powieści graficznych”. Zupełnie niedawno jeden z nich dotarł na moje biurko. To „Berezyna”, komiks historyczny, opisujący bój stoczony przez armię Napoleona powracającą spod Moskwy. Tragiczny, pełen taktycznych i ludzkich dramatów. Dla historyków wojskowych jeden z ważniejszych wojennych w dziejach świata.

Uczniom rzecz pozwoli podręcznikową wiedzę skonfrontować z fabułą ołówkiem skreśloną przez grafików, co już samo w sobie może być ciekawe. Osobom dorosłym też pewnie się spodoba, będzie to swoisty, bo myślą, powrót do dawnych czasów.

Mając książkę w ręku proszę uważnie przekartkować strony tytułowe. A tam zerknąć na spis osób pracujących nad książką (komiksem) i rozpisane w podjętych działaniach role. Są tu, z imienia nazwiska autor powieści (to kanwa komiksu), twórca jej adaptacji, rysownik oraz graficy odpowiedzialni za „kolory”. Tak, tak komiks potrafi być prawdziwym dziełem sztuki.

Tomasz Dziki

Patrick Rambaud, Frederic Richaud, Ivan Gil, Albertine Ralenti, Elvire de Cock: Bereza.

Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2020