Sala koncertowa oficjalnie otwarta

Sala koncertowa oficjalnie otwarta
Chór Cantata pod dyrekcją Moniki Szymskiej

Poniedziałek 13 czerwca to historyczna data dla Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Myślenicach. Tego dnia odbyła się uroczystość jubileuszu 40-lecia szkoły oraz otwarcia nowej sali koncertowej.

- 40-lecie szkoły muzycznej to piękna okazja do podsumowań, ale jednocześnie do spojrzenia w przyszłość. Składam podziękowania wszystkim, którzy tworzyli tę instytucję i doprowadzili do tego, że weszła ona w XXI wiek, także od strony warunków pracy – powiedział obecny na uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier, prof. Piotr Gliński.

Podczas uroczystości wicepremier wręczył pracownikom szkoły Muzycznej w Myślenicach Medale Prezydenta RP „Za długoletnią służbę”, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną oraz pracę na rzecz szkoły.

W ciągu ostatnich sześciu lat, dzięki środkom MKiDN oraz Centrum Edukacji Artystycznej, budynek Państwowej Szkoły Muzycznej w Myślenicach został poddany przebudowie, rozbudowie i termomodernizacji. Łączne wsparcie resortu kultury na prace remontowo-budowalne oraz zakup wyposażenia dla szkoły wyniosło 17,4 mln zł.

To pierwsza taka sala nie tylko w dziejach tej szkoły, ale i w Myślenicach i całym powiecie myślenickim. Mieści 200 osób, posiada znakomitą akustykę i estradę zdolną pomieścić nawet orkiestrę symfoniczną. To również spełnienie marzeń dyrektor PSM Jolanty Antkiewicz. Na oficjalnej inauguracji z uznaniem wyrażał się o sali koncertowej maestro Michał Maciaszczyk, dyrektor artystyczny Polish Art Philharmonic, w której to orkiestrze grają nauczyciele, uczniowie i absolwenci PSM, zaś sama orkiestra Polish Art Philharmonic niedawno przetestowała możliwości nowego obiektu i kto był na koncercie może potwierdzić, że usłyszeć „Cztery pory roku” Vivaldiego w takim miejscu i w takim wykonaniu to rzecz bezcenna. Uroczystość oficjalnego otwarcia sali połączono z jubileuszem 40-lecia szkoły, która działa od 1980 roku, ale z oczywistych względów na świętowanie tego jubileuszu nie miała szans dwa lata temu. Historia budowy nowej Sali koncertowej czy raczej rozbudowy i modernizacji starej (nota bene, będącej zaadaptowaną na potrzeby koncertowe stołówką) zaczyna się w 2017 roku. Wtedy ruszyła również termomodernizacja całego obiektu.

Na otwarciu nie zabrakło przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego. Było ich troje: Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz dwóch radnych: Robert Bylica i Stanisław Bisztyga. Co warto zaznaczyć, pierwszych dwoje to absolwenci PSM I stopnia w Myślenicach.

Jednym z orędowników budowy sali koncertowej godnej naszego miasta i PSM był ówczesny poseł na sejm Jarosław Szlachetka. Na inauguracji powiedział:

 -Cieszę się, że jako poseł na Sejm RP w 2017 roku mogłem przysłużyć się temu, aby nasza myślenicka kuźnia muzycznych talentów znalazła się wśród placówek przeznaczonych do modernizacji i rozbudowy m.in. o nową salę koncertową. Dziękuję Panu Ministrowi za remont szkoły, który przeniósł ją w XXI wiek. Dziękuję również za wsparcie, jakie otrzymujemy na inwestycję w kulturę od ponad 6 lat. Sumę tych wszystkich środków, które resort skierował w tym czasie do myślenickich instytucji czy stowarzyszeń szacuję na poziomie ponad 20 mln zł. To ogromna pomoc, za którą jeszcze raz dziękujemy.

Nie ulega wątpliwości, że skok jakościowy, jaki gwarantuje nowa sala koncertowa, to wielki sukces dla obchodzących 680 lecie Myślenic.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).