Ścieżka nad Rabą oświetlona!

Ścieżka nad Rabą oświetlona!

Ścieżka rowerowo-biegowa wzdłuż Raby zyskała oświetlenie na odcinku od mostu w ciągu ulicy Piłsudskiego do mostu osieczańskiego. W czwartek (4 stycznia) biegacze i spacerowicze wzięli udział w „Rozświetleniu ścieżki podczas przebieżki”, czyli oficjalnym włączeniu długo oczekiwanego jej oświetlenia. Pojawienie się energooszczędnych lamp typu LED to efekt realizacji projektu Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego, który poparło ponad 2500 mieszkańców gminy.

Pomysłodawca tego projektu a zarazem wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder dziękował w czwartek wszystkim tym, którzy poprali w głosowaniu to zadanie, a tym samym przyczynili się do jego realizacji.

Dziękował też burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce za to, że znalazł w budżecie gminy dodatkowe środki, a dokładnie 180 tys. zł, bo dzięki temu udało się oświetlić ścieżkę na całej długości, a nie tylko od ulicy Piłsudskiego do dolnego jazu, jak zakładał projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego.

Całość kosztowała przypomnijmy, 380 tys. zł, zaś kwota przewidziana na realizację projektu ogólnomiejskiego w Myślenickim Budżecie Obywatelskim to 200 tys. zł.

Licząca ponad 2,7 km ścieżka nie była oświetlona od czasu wybudowania, a jest jedną z chętniej uczęszczanych tras, zwłaszcza że w 2020 roku doczekała się połączenia (pod mostem) ze ścieżkami w parku miejskim na Zarabiu i dalej w kierunku „małpiego gaju”. Przez to, że nie była oświetlona wiele osób ze względów bezpieczeństwa rezygnowało z korzystania z niej, a ci którzy się na to decydowali robili to z grupach i korzystając z latarek tzw. czołówek.

Nie dziwi więc, że budowa oświetlenia wzbudziła entuzjazm zarówno biegaczy jak i amatorów nordic walking. Obie te grupy pojawiły się na uroczystym rozświetleniu. Była to sekcja biegowa KS Dalin prowadzona przez Dominika Szczurka i sekcja nordic walking działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Myślenicach.

Dominik Szczurek podkreślił, że omijana przez nich do tej pory, właśnie ze względów bezpieczeństwa, ścieżka stanie się od tej pory ważnym miejscem na mapie treningowej sekcji, szczególnie, że jest, jak się wyraził, wymarzona do np. interwałów.

- Nie tylko my zresztą będziemy z niej korzystać, bo pewnie także wszyscy ci, którzy chcą biegać sami, a nie robili tego ze względów bezpieczeństwa. Ci zaś, którzy biegali w grupach, ale z czołówkami, zyskają od teraz na wygodzie – dodał.

Przy ścieżce, o czym przypomniał Tomasz Kubik, jest siłownia do ćwiczeń street workout można więc trening biegowy lub rowerowy połączyć z treningiem na tych urządzeniach.

Zadowolenie z realizacji tej inwestycji wyraził także burmistrz mówiąc, że to „świetlna informacja”, z którą osobiście wiąże nadzieję na to, że ścieżka dzięki temu, że bardziej bezpieczna stanie się jeszcze bardziej popularna i zyska nowych użytkowników: spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, amatorów jazdy na rolkach i hulajnogach.

- Mam nadzieję, że ta inwestycja przyciągnie na Zarabie kolejne osoby – mówił i przypomniał, że wiosną nad Rabą zostanie oddany do użytku nowoczesny skatepark z pumptrackiem.

W centrum miasta trwa rozbudowa krytej pływalni, która ma zyskać nie tylko dodatkowy basen, ale także zjeżdżalnie, zaś na Chełmie ma być kontynuowana budowa nowych rowerowych tras zjazdowych w ramach Myślenice Singletracks.

Jeśli zaś chodzi o oświetlenie to w mieście i gminie trwa obecnie wymiana ulicznych lamp na nowe typu LED. W planach na ten rok jest także wymiana oświetlenia w parku miejskim im. Jana Izydora Sztaudyngera na Zarabiu.

- Bardzo cieszy mnie, że udało nam się zrealizować całość inwestycji, w ramach której rozświetliliśmy ścieżkę od mostu przy ul. Piłsudskiego do mostu w Osieczanach. Na wykonanie tego zadania wygospodarowaliśmy dodatkowe fundusze z budżetu gminy, co dało prawie podwojoną sumę środków, które zostały przeznaczone na ten cel dzięki głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim i tym samym na wspomnianej trasie zostało wykonane oświetlenie. Bardzo dziękuję pomysłodawcy projektu oraz wszystkim mieszkańcom, którzy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim właśnie na to zadanie inwestycyjne. Wasza aktywność przejawia się właśnie w inicjatywach takich, jak ta, co pokazuje z kolei, że nie pozostajecie obojętni na kwestie związane z rozwojem naszej gminy - mówił przed symbolicznym uruchomieniem oświetlenia ścieżki burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.