Ścieżki rowerowe i powrót Downhillu do Myślenic

Gmina 5 stycznia 2021 Wydanie 1/2021
Ścieżki rowerowe i powrót Downhillu do Myślenic

Dzięki porozumieniu Gminy Myślenice z Nadleśnictwem Myślenice w obrębie kompleksów leśnych Chełm i Uklejna powstanie 18 tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności, liczących łącznie 32 kilometry długości. To historyczny powrót downhillu, enduro, czy mtb do Myślenic.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia zastępca burmistrza Mateusz Suder zapowiedział gwiazdkowy prezent dla lokalnego środowiska rowerowego, ale równocześnie pobudzenie branży turystyczno-rekreacyjnej poprzez powiększenie oferty myślenickiego Zarabia.

- Koncepcja budowy kompleksu górskich ścieżek rowerowych na terenie wydzierżawionym od Nadleśnictwa Myślenice w obrębie gór Chełm i Uklejna będzie składał się z 18 zróżnicowanych tras rowerowych o łącznej długości 32 kilometrów. Składam ukłony w stronę Nadleśnictwa za współpracę przy tym projekcie i cieszę się, że po latach prób w końcu udaje się dojść do porozumienia. W obrębie kompleksu tras rowerowych będą ścieżki familijne, ale również enduro, singletruck, czy donwhillowe – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Suder.

W konferencji prasowej uczestniczyli także burmistrz Jarosław Szlachetka, nadleśniczy Tomasz Bartko oraz przedstawiciele środowiska rowerowego – Filip Janiszewski z BikeUniverse oraz Tomasz Kubik z fundacji Silva Rerum.

- Jeszcze zanim Jarosław Szlachetka został burmistrzem rozmawialiśmy na temat sformalizowania tego pomysłu i doszliśmy do pewnych ram porozumienia, które pozwolą budowę takiego kompleksu. Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest gospodarka drewnem oraz jego pozyskiwanie, a te prace często są trudne do połączenia ze ścieżkami rowerowymi. Podejmujemy jednak próbę i etapowo, sukcesywnie będziemy te prace realizować. Ścieżki leśne są niesamowicie atrakcyjne i cieszę się, że znaleźliśmy takiego partnera jak Gmina Myślenice, która poprzez dzierżawę terenów będących w zarządzie Skarbu Państwa zagospodaruje je pod infrastrukturę sportowo-rekreacyjną – dodał Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice.

Gmina Myślenice w porozumieniu z firmą Bike Universe przygotowała już projekt kompleksu tras rowerowych, którego realizację przewidziano na trzy etapy. Całkowity koszt powstania kompleksu opiewa na 1,5 miliona złotych, natomiast jego pierwszy etap według wstępnych kalkulacji w 2021 roku miałby kosztować około 500 tysięcy złotych.

- Stworzyliśmy projekt kompleksowej bazy tras rowerowych w obrębie gór Chełm i Uklejna, które wykorzystują obecną infrastrukturę taką jak jednoosobowa kolej krzesełkowa, czy czteroosobowa kolej krzesełkowa, ale również pobliże parkingów, pumptrucka Biotop Park, czy też innych dostępnych atrakcji Zarabia. Baza została zaprojektowana zgodnie z wymogami, które w minimalnym stopniu ingerują w ukształtowanie terenu oraz środowisko naturalne. W obrębie całego kompleksu powstanie kilka tras downhillowych, enduro, trasy singletrack, a także familijne, z których skorzystać będą mogli nie tylko zawodowcy, ale również rodziny z dziećmi. W pierwszej kolejności w 2021 roku wykonane zostaną trzy trasy, które będą stanowić da Myślenic minimalną bazę do rozgrywania zawodów mistrzowskich – dodał Filip Janiszewski z firmy Bike Universe, przygotowującej projekt tras.

Projekt przewiduje również między innymi trzy stacje ładowania rowerów elektrycznych, które są coraz bardziej popularne. Dwie znalazłyby się na Zarabiu, a jedna w pobliżu szczytu góry Chełm z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych do pozyskania energii elektrycznej.

- Najlepszą reklamą historycznego powrotu rowerów do Myślenic będzie event otwarcia, którym będzie Extreme Jam 2021. To impreza z dużym potencjałem, co pokazała jego tegoroczna edycja w bardzo okrojonej wersji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dołączą do niej dyscypliny rowerowe między innymi na trzech odcinkach tras enduro, ale również zawody downhillowe. To w Myślenicach odbywały się pierwsze zawody rowerowe i nieprzypadkowo nasze miasto uchodziło za kolebkę tego sportu. Nasza impreza może połączyć wspomniane zawody z aktywowaniem Biotop Bike Park i trialu rowerowego z wykorzystaniem pumptrucka. Cały festiwal pokazałby potencjał Zarabia i wielu możliwości jakie kryje w swojej ofercie – dodał Tomasz Kubik, który będzie odpowiadał za promocyjną stronę projektu Myślenice Singletracks.

Powstanie kompleksu Myślenice Singletracks pozwoli na rozwój bazy rekreacyjno-turystycznej i zagospodarowania lasów do powstania ścieżek rowerowych. Uporządkowanie terenu umożliwi również pogodzenie grup uprawiających turystykę górską, biegi ultra, czy też rowerzystów.

- Realizacja projektu Myślenice Singletracks jest planem na stworzenie kolebki sportu rowerowego w naszym regionie. To powrót do pewnych tradycji, które Myślenice i nasi mieszkańcy mają, dzięki sukcesom Anny Szafraniec-Rutkiewicz, Michała Śliwy, braci Wincenciaków, czy też Filipa Janiszewskiego i Tomasza Kubika, angażujących się w realizację naszego projektu. Chcemy stworzyć atrakcyjną ofertę turystyczną, której do tej pory brakowało, a wykorzystującą niewątpliwie potencjał jakim dysponujemy. Na ręce pana nadleśniczego Tomasza Bartko składam podziękowania dla Lasów Państwowych za otwartość i podjęcie z nami tego projektu. Te inwestycje mają na celu przyciągnięcie jak największej ilości amatorów dwóch kółek do Myślenic. W przyszłości chcielibyśmy również powrócić do zawodów rangi Mistrzostw Europy w mtb, downhillu, czy trialu rowerowych. Widzimy też ilu mamy lokalnych sportowców, inspirowanych sukcesami wymienionych przeze mnie medalistów i mam nadzieję, że dzięki nowej infrastrukturze wychowamy w Myślenicach kolejnych mistrzów –powiedział burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.