Seniorzy z pasją malują, tańczą, wędkują, pomagają…

Seniorzy z pasją malują, tańczą, wędkują, pomagają…

Myśleniccy seniorzy nie próżnują i przed zbliżającymi się świętami przygotowują świąteczne ozdoby, które ozdobią między innymi Klub Senior+, w którym co dzień się spotykają. Dekoracje, które wychodzą spod ich rąk to owoc talentów odkrytych często dopiero tu w Klubie, gdzie jest miejsce i czas, aby odkrywać nowe pasje i pielęgnować te odkryte wcześniej. Tych pasji mają zresztą dużo więcej, a opowiedzieli nam o nich co nieco przy okazji niedawno obchodzonego Światowego Dnia Seniora.

Święto seniorów z całego świata Krystyna Pukło, jedna z uczestniczek klubowych zajęć, uczciła pisząc specjalnie na tę okazję wiersz. Oto on:

Pisać wiersze zaczęła dopiero na emeryturze. – Pisałam, kiedy było mi smutno lub wesoło – mówi. Emocje przelane na papier lądowały w szufladzie i dopiero, kiedy za namową brata zapisała się do Klubu Senior+, jej wiersze ujrzały światło dzienne. Co więcej, za namową koleżanek i kolegów zaczęła pisać więcej i częściej. Rymując opisuje różne ważne wydarzenia w klubie i to co robią w nim na co dzień. Mówi, że jej wiersze są „takie zwykłe”, innego zdania są pozostali członkowie klubu. - Mają w sobie „to coś” – mówi Marta Ulman.

Pasje pani Marty to z kolei taniec, poznawanie nowych miejsc i wędkowanie. Wszystkie dzieli z partnerem, który także uczęszcza do Klubu i w nim rozwija także inne pasje. To tam zaczął się uczyć gry na gitarze. Już poza klubem, albo raczej w innym klubie, w dokładnie w Klubie Motosport Myślenice rozwija jeszcze inną pasję – motoryzacyjną. Jest wielkim fanem starych samochodów i jako posiadacz liczącego ponad trzy dekady mercedesa co roku 11 listopada bierze udział w Rajdzie Patriotycznym szlakiem znajdujących się w powiecie myślenickim miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Za kierownicę równie chętnie siada Maria Kaczmarek, tyle, że jest to kierownica jej roweru. Uwielbia jazdę na nim i jak mówi, tylko ulewa albo śnieg, są w stanie ją powstrzymać. To m.in. rowerowi zawdzięcza znakomitą formę od czasu kiedy przeszła na emeryturę. Tej mogłaby jej pozazdrościć niejedna 20-, 30-latka, tak samo jak i umiejętności zrobienia szpagatu, którą zaskoczyła wszystkich podczas występu z okazji „roczku” Klubu. - Marysia uwodniła, że to co wydaje się niemożliwe, jest możliwe – tak podsumowała to jedna z jej klubowych koleżanek.

Pani Maria kocha też taniec i kiedy tylko ma okazję tańczy. Jako emerytowana wuefistka w Klubie prowadzi gimnastykę dla chętnych. Ma też inne pasje. Podobnie, jak pani Krystyna, pisze wiersze i lubi czytać książki. Literatura, ale też teatr i opera mają znacznie więcej zwolenników.

Szczególnie panie nie mogą nachwalić się niedawnego wyjazdu do Opery Krakowskiej na „Madame Butterfly”, wcześniejszego do teatru Bagatela oraz również wspólnego wyjścia na spektakl „Wyspa” myślenickiej Grupy Misterium. Już czekają na następne i są pewne, że i w nowym roku nudzić się nie będą, bo jak mówią, pracujące w Klubie panie Ola i Ewa „stają na rzęsach, aby uatrakcyjnić im zajęcia”.

Dużą popularnością w klubie cieszą się te zajęcia, na których tworzą rękodzieło. Dla wielu seniorek były one prawdziwym odkryciem, bo dopiero na nich okazało się, że same potrafią tworzyć piękne rzeczy „z niczego”. Kiedy pracowały i wychowywały dzieci, dom i praca pochłaniały je tak, że brakowało już czasu na takie zajęcia.

- Nieraz widywałyśmy piękne rzeczy, ale nie wiedziałyśmy ani jak się je robi, ani czy w ogóle potrafiłybyśmy coś podobnego zrobić. Wreszcie uwierzyłyśmy, że możemy coś oryginalnego stworzyć same, własnymi rękami – mówi Janina Sordyl-Furtak i dodaje, że to właśnie tu nauczyła się m.in. decoupage’u, malowania na szkle, robienia makram i pisania ikon.

Wśród seniorów nie brakuje też pasjonatów pomagania. Robią to na różne sposoby. Są tacy, którzy udzielają się w środowisku jako wolontariusze np. „Betanii” pomagając w przeprowadzaniu zbiórek żywności dla potrzebujących, albo jak Anna Ożóg odwiedzając osoby starsze i chore. Pani Anna robi to już od kilku lat i ani myśli przestać.

Seniorzy angażują się też w akcje społeczne i to takie ogólnopolskie. Przykładem z ostatnich tygodni jest kampania Pomarańczowa Wstążka przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Ich wkład w tę kampanię to nagrania, które można znaleźć w mediach społecznościowych Klubu, a na których czytają utwory dla dzieci. - Każda mama, babcia, opiekunka, czy samo dziecko mogą sobie to odtworzyć i posłuchać bajki albo wiersza czytanego przez jedną z nas – mówi pani Janina.

 

Dzień Seniora

Dziś jest święto seniora/ Jest to odpowiednia pora/ By spotkać się w naszym gronie/ Chociaż mamy siwe skronie/ To świętować potrafimy/ Dzień seniora obchodzimy/ Wszyscy pięknie są ubrani/ Bo świętować zechcą z nami/ Żyjmy wszyscy długie lata/ Czujemy się potrzebni dla świata/ Miejmy humor wyśmienity/ Każdy dzień dla nas zakryty/ Obradujmy tylko mądrze/ By seniorom było dobrze