Sezon grzewczy oznacza wzmożone kontrole „Ekopatroli”

Gmina 12 stycznia 2021 Wydanie 2/2021
Sezon grzewczy oznacza wzmożone kontrole „Ekopatroli”

W ramach realizowanych interwencji i podejmowanych kontroli spalania w domowych instalacjach grzewczych Straż Miejska przeprowadziła 507 kontroli, z czego 11 zakończyło się postępowaniem mandatowym. Strażnicy wystawili 6 pouczeń, pobrali 1 próbkę odpadów paleniskowych w celu określenia ich składu chemicznego oraz sporządzili 2 wnioski o ukaranie do sądu.

W większości przypadków gdzie nakładano grzywnę, do pieca były wrzucane nie śmieci bytowe, lecz elementy drzewa polakierowanego: pocięta boazeria, płyty wiórowe, stara stolarka okienna, elementy płyt meblowych oraz roślinność ogrodowa i drewno o wilgotności powyżej 20%.

- Jestem przerażony takim postępowaniem niektórych ludzi i tym jak nie szanują swojego zdrowia i życia. W Małopolsce corocznie z powodu smogu umiera przedwcześnie 1/650 osób, a średnie skrócenie życia to 12 miesięcy. Sam smog to jednak tylko „zefirek” w porównaniu z tym co wydziela się podczas spalania lakierowanych, czy klejonych elementów. Wówczas uwalniamy do powietrza, którym oddychamy dioksyny i rakotwórczy benzo(a)piren. Najgroźniejsza dioksyna TCDD jest jednocześnie najsilniejszą trucizną znaną człowiekowi. Jednorazowa dawka śmiertelna to tylko 0,01 wskaźnika LD50. Przy niej najbardziej znane trucizny wypadają blado - mówi Dariusz Zborowski.

Strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6:00-22:00, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. 

Przypominamy, że mieszkańcy dokonujący zakupu węgla czy eko-groszku po wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakości dla paliw stałych muszą w chwili kontroli legitymować się certyfikatem potwierdzającym odpowiednie parametry używanego do spalania paliwa. Zgodnie z przepisami zawartymi w uchwale antysmogowej, która obowiązuje od 1 lipca 2017 roku, do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

Niektóre posesje były kontrolowane kilkakrotnie tylko dlatego, że przy rozpalaniu lub zasypywaniu kotła węglem pojawiało się spore zadymienie, zgłaszane przez mieszkańców za pośrednictwem portalu ekomalopolska.pl jako ekointerwencje. W większości przypadków w kotłowniach znajdowały się piece przystosowane do spalania tradycyjnego paliwa. W kilkunastu przypadkach podczas kontroli potwierdzono użytkowanie kotła gazowego, który również „dymi”, ale nie powoduje smogu bowiem mieszkańcy zgłaszają każdy dymiący komin.

Obecnie ekopatrole Straży Miejskiej szczególnie będą się skupiać na tych lokalizacjach, gdzie może dochodzić do nieprzestrzegania przepisów uchwały antysmogowej.

Sankcje

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej będą wyciągane konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia będą kończyły się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (grzywna do 5 000 zł.).

„Po co płacić mandaty lub grzywny, skoro można dostać konkretne dofinansowanie i wymienić „kopciucha” na nowe, ekologiczne źródło ogrzewania z korzyścią dla zdrowia swojego oraz sąsiadów, a pozostałą część wydanej kwoty odliczyć od dochodu i zapłacić niższy podatek” – mówi Wojciech Blak inspektor ds. programu Czyste Powietrze tel. 12 639 23 38, kom.: 693 832 221

Do końca 2022 roku muszą zostać wymienione wszystkie pozaklasowe kotły

Kto nie zdąży tego zrobić naraża się na opisane powyżej sankcje mimo używania najlepszych na świecie paliw stałych. Im dłużej ktoś będzie zwlekał z wymianą „kopciucha” tym większą ma szansę na dużo wyższe ceny urządzeń, usług instalatorskich, nie wspominając o realnych terminach wykonania. Ilość instalatorów jest mocno ograniczona i już mają grafiki zarezerwowane na wiele tygodni lub nawet miesięcy do przodu.