Skomielna Biała: Konkurs skrzypiec i altówki

Kultura 11 sierpnia 2016 Wydanie 28/2016
Skomielna Biała: Konkurs skrzypiec i altówki
Skomielna Biała: Konkurs skrzypiec i altówki

 

W auli szkolnej w Skomielnej Białej odbył się I Konkurs Skrzypiec i Altówki zorganizowany przez Szkołę Muzyczną I st. im. Oskara Kolberga w Czasławiu

Konkurs poprzedziły warsztaty skrzypcowe dla uczniów i nauczycieli prowadzone przez prof. Antoniego Cofalika. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali uwag profesora, który z ogromną wrażliwością przekazywał tajniki gry na skrzypcach. W sobotę już od wczesnych godzin rannych do Skomielnej zjeżdżali uczestnicy konkursu.

W przesłuchaniach wzięło udział 25 dziewcząt i chłopców w wieku 6-12 lat uczących się gry na skrzypcach i altówce w Szkole Muzycznej w Czasławiu i działających filiach. Skomielną Białą reprezentowały Aleksandra Zębala, Magdalena Sawina, Emilia Łopata i Maja Karkula. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt Gminy Raciechowice Marek Gabzdyl oraz wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec.

Przed uroczystym zakończeniem konkursu i koncertem laureatów wszyscy zebrani, licznie przybyli uczniowie i goście wysłuchali wykładu Leszka Dzierżęgi pt. „Podstawowe zagadnienia lutnicze w aspekcie wykonawczym”, po którym jury w składzie przewodniczący  profesor Antoni Cofalik, członkowie Weii Zhang, Leszek Dzierżęga i Piotr Komar ogłosiło wyniki.

W grupie I: 1m. nie przyznano, 2m. Maja Moskała, Gabriela Wójcik, 3m. Emilia Łopata, Maria Dusza; II grupa - 1m. Joanna Jasek, Joanna Długosz, 2m. Milena Rosiek, Karolina Radoń, 3m. Anna Sater; wyróżnienie Zuzanna Spyrka, Emilia Biros; III grupa: 1m. nie przyznano, 2m. Zofia Pazdan, 3m. nie przyznano; wyróżnienie Karolina Zadora. Nagrody specjalne: Joanna Jasek, Joanna Długosz.

Po niezwykłym koncercie laureatów głos zabrała dyrektor Szkoły Muzycznej Beata Miętka, która podziękowała organizatorom przedsięwzięcia, zwróciła uwagę również na wystawę prac plastycznych promującą konkurs przygotowaną przez uczniów poszczególnych filii.

Konkurs był wspaniałą lekcją kultury, miał na celu ukazanie talentów i uzdolnień uczniów, poznanie muzyki klasycznej ale także integrację wszystkich dla których muzyka to ważna część życia, to pasja przynosząca radość, zadowolenie i satysfakcję, prowadząca do sukcesu.

Marta Augustyn