Śladami historii myślenickiej biblioteki

Śladami historii myślenickiej biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach w ubiegłą sobotę zorganizowała grę terenową „Biblioszlak 80”, która była częścią obchodów jubileuszu 80-lecia biblioteki. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób – zarówno dzieci, młodzież, jak i całe rodziny – które wspólnie wyruszyły na trasę pełną zagadek, wyzwań i ciekawostek związanych z historią biblioteki oraz miasta.

Historia biblioteki sięga 1945 roku, kiedy to z 300 książek ofiarowanych przez mieszkańców powstał pierwszy księgozbiór. Wówczas do dyspozycji tej instytucji oddano pomieszczenia w budynku “Sokoła”, a później w sądzie.

Gra, która jest elementem obchodów 80-lecia, rozpoczęła się o godzinie 9:30 przed siedzibą MBP, gdzie uczestnicy otrzymali pierwsze wskazówki. Trasa prowadziła przez różne charakterystyczne punkty Myślenic, a na każdym z nich czekały zadania wymagające sprytu, spostrzegawczości i współpracy. Uczestnicy z entuzjazmem rozwiązywali łamigłówki, szukali ukrytych wskazówek i poznawali nieznane fakty z przeszłości lokalnej biblioteki.

- Gra jest oparta na legendzie, która została stworzona na 80-lecie naszej biblioteki. Opowiada ona o poprzednich lokalizacjach i historii tej instytucji. Tworzy ją sześć miejsc, w których niegdyś były siedziby biblioteki. Uczestnicy mają najpierw rozwiązać zadania w poszczególnych lokacjach, a później dostają wskazówki, gdzie udać się dalej. Nie ma tutaj zwycięzców, a wszyscy dostaną upominki - powiedział nam twórca gry miejskiej, Krzysztof Szuba tuż przed startem wydarzenia.

Na zakończenie w bibliotece odbyło się uroczyste podsumowanie gry. Organizatorzy zadbali o drobne upominki dla wszystkich uczestników, doceniając ich zaangażowanie i pozytywną energię.

Jakub Kurek Jakub Kurek Autor artykułu

Student, który szybko się uczy. Zainteresowany dziennikarstwem i sportem. Współpracownik Gazety od 2022 roku.