Solidarni z Ukrainą!

Solidarni z Ukrainą!
Konwój z pomocą dla Ukrainy wyruszył z Myślenic. Na zdjęciu Maciej Górka z OSP Górne Przedmieście, jeden z koordynatorów akcji pomocy. Fot. M. Stoszek

W niedzielę 27 lutego wyjechał z Myślenic pierwszy konwój z pomocą od mieszkańców naszej gminy, dla obywateli z Ukrainy, którzy uciekają z terenów objętych działaniami wojennymi. Dary zostały dostarczone do stacji Caritas w Leżańsku, skąd zostaną rozdysponowane zgodnie z bieżącymi potrzebami.

To, że mieszkańcy ziemi myślenickiej mają otwarte serce wiadomo było od dawna, ale dwa pierwsze dni akcji pomocy dla Ukrainy przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ilość darów, która trafiła do miejsc zbiórki była ogromna, wciąż pojawiają się nowe osoby, które chcą wesprzeć akcję pomocową i – choćby w ten sposób – pomóc walczącej Ukrainie.

Jak powiedział w niedzielę wojewoda małopolski Łukasz Kmita:

- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą. To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który tworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi.

Jak słusznie zauważył wojewoda, pomoc naszym sąsiadom będzie potrzebna przez dłuższy czas, na granicy wciąż oczekują ludzie, którzy uciekają przed wojną, a w miarę trwania konfliktu, ich ilość może wzrastać. Przygotujmy się na to, że sytuacja ta nie rozwiąże się z dnia na dzień – potrzebne są tu długofalowe działania i dobra organizacja, tak, by jak najlepiej pomóc potrzebującym.

Zaledwie dwa dni od ogłoszenia zbiórki wystarczyły, by dary od mieszkańców gminy Myślenice dla potrzebujących Ukraińców wypełniły osiem busów dostawczych. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przekazali dary oraz zaangażowali się w ich zbiórkę. Cieszę się również, że zarówno hotelarze, przedsiębiorcy, jak również mieszkańcy przyjmują pod swój dach ukraińskie rodziny uciekające przed agresją Rosji. Po raz kolejny pokazaliśmy, że gmina Myślenice potrafi pomagać, że mieszkańcy mają wielkie serca, a także okazaliśmy naszą solidarność z Ukrainą. Za to wszystkim należą się słowa uznania – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

W Myślenicach akcja potrwa do poniedziałku 7 marca (włącznie).

Punkty zbiórki

Centrum Aktywności Lokalnej Myślenice, Rynek 27 (pn.-czw.: 8:00-18:00, pt.: 7:00-15:00).

Centrum Usług Społecznych Myślenice, ul. Słowackiego 82 (pn. 7:00-17:00, wt.-pt.: 7:00-15:00).

Remizy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Myślenice od soboty 26 lutego (pn.-pt.: 17:00-19:00 oraz sb.-ndz. 9:00-11:00).

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przyjmuje zgłoszenia dotyczące możliwości nieodpłatnego udostępnienia miejsc schronienia dla uchodźców z Ukrainy pod numerami telefonów: 519 541 549 lub 12 272 19 98 wew. 108.

Z myślą o potrzebach dzieci, dorosłych osób i seniorów przedstawiamy przykładową listę produktów niezbędnych:

- produkty spożywcze (należy wybierać te z dłuższą datą przydatności do spożycia, nie wymagające specjalnych warunków przechowywania): woda w małych i dużych butelkach, konserwy rybne i mięsne z możliwością otwarcia, dania gotowe w słoikach, dania instant, makaron, ryż, kasza, mleko w proszku, cukier, dania w słoiczku dla dzieci, wafle, chrupki, nutridrinki w proszku.

- produkty higieny osobistej: chusteczki nawilżające, wata, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pasta i szczoteczki do zębów, mydła, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci, kosmetyki do pielęgnacji dzieci, ręczniki bawełniane lub z mikrofibry, podpaski.

Ponadto bielizna dla dzieci, dla osób dorosłych; ubrania – zwłaszcza przeciwdeszczowe i ciepłe; koce w tym termiczne oraz śpiwory; zestawy naczyń jednorazowych i wielorazowych, środki medyczne (np. kompresy i gaziki jałowe, bandaże, woda utleniona, maseczki jednorazowe); latarki, baterie.

Marta Duszyk, Marek Stoszek

 

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.