Sposób na zdrową dietę

Ludzie z pasją 13 października 2020 Wydanie 38/2020
Sposób na zdrową dietę

Wśród ludzi panuje często przekonanie, że jeśli jest się na diecie to restrykcyjnie trzeba trzymać się określonych zasad i ewentualnie od czasu do czasu pozwalać sobie na tak zwane „cheat meale”. Czy tak jest naprawdę i co oznacza słowo „dieta” postaram się Wam przybliżyć w moim dzisiejszym artykule.

Czym jest dieta i kto na niej jest

Zacznijmy od tego, że dieta to w zasadzie wszystko to, co przyjmujemy do swojego jadłospisu i nie ważne, czy będzie to dieta złożona ze zdrowych

racjonalnych produktów, czy z czekoladowych cukierków i kebabów, ale jest to jakiś sposób żywienia, który każdy ma prawo dobrać sobie sam. Od tego, jaką dietę stosujemy zależy nie tylko nasza sylwetka, ale również i zdrowie. Zatem każdy człowiek jest na diecie, a to jaka ona jest, zależy od jego wyborów.

Czy diety cud są skuteczne?

Mamy tak wiele diet opisanymi różnymi nazwami, że domyślam się, że żaden – nawet najlepszy dietetyk nie byłby w stanie ich zapamiętać. Często jest tak, że ktoś nam mówi „Wiesz co, ja to schudłam na tej diecie Kowalskiego!” Przekonani tym faktem, o którym zapewniła nas koleżanka, sięgamy po tę samą dietę i albo nie dostrzegamy żadnych efektów, albo faktycznie schudniemy, po czym wracamy do starych nawyków żywieniowych i powracają kilogramy - nawet ze zdwojoną siłą!

Dlaczego tak jest i co zrobić, aby dieta była skuteczna?

Stosując dietę, która wymaga od nas mocnego wysiłku, zaangażowania, wyrzeczeń nasz mózg dąży do jakiegoś celu. Jeśli osiągniemy ten cel, bardzo często siadamy na laurach. „Schudłam 10 kilo, to teraz nie musze się odchudzać i mogę się nażreć wszystkiego jak leci bez żadnego umiaru”. Będziesz robić tak coraz częściej, bo jeśli udało Ci się kiedyś schudnąć to wystarczy, że znowu przejdziesz na restrykcyjną dietę i po raz kolejny schudniesz 10 kilo w miesiąc. Ale przemyślmy, czy takie wahania wagi są zdrowe dla naszego organizmu? Niekoniecznie. Organizm przez lata też się zmienia i czasami takie skoki wagi powodują różne rozstroje hormonalne, które mogą spowodować brak efektów, takich jak miałaś kilka lat temu. Poza tym jesteś coraz starsza i Twoje ciało pracuje inaczej, dlatego nie narażaj go na takie drastyczne zmiany.

Porównanie

To jest trochę tak jak ze sprzątaniem. Jeśli ktoś nie robi tego regularnie, to doprowadza do zabrudzeń na każdym polu widzenia i do stanu, gdzie nie można odkopać się z brudu. Jeśli ktoś bardzo zapuści swoje mieszkanie, nie jest w stanie odbudować go później jednym sprzątaniem, tylko musi poświęcić na to bardzo dużo czasu, żeby je odkopać! Możemy posprzątać powierzchownie, ale w szparach, pod meblami brud po prostu zostaje. Podobnie jest z odżywianiem. Jeśli zaniedbamy swój organizm w znacznym stopniu, ciężko nam go później odbudować - zatem warto na bieżąco o niego dbać, bo takie zasypanie śmieciowym jedzeniem może powodować różne „zabrudzenia, które ciężko potem domyć”.

To jaką dietę powinniśmy stosować, aby nie rzucać się na jedzenie po zakończeniu terapii?

Trzeba po prostu przejść na dietę na całe życie. Brzmi strasznie? W rzeczywistości chodzi o to, żeby nauczyć się zdrowego racjonalnego stylu życia i nie myśleć o tym, że musisz być na jakiejś diecie. Nie narzucaj sobie restrykcji. Odżywiaj się zdrowo na co dzień, a gdy masz ochotę od czasu do czasu pozwól sobie na coś „niezdrowego”, bo w małej ilości nie zaszkodzi Ci aż tak bardzo jak rzucisz się i na raz zjesz wszystko, na co miałaś ochotę przez cały czas trwania Twojej restrykcyjnej diety. Nauczmy się zdrowego odżywiania komponując swoje posiłki i wymieniając składniki, które ze zdrową dietą nie mają nic wspólnego na te, które są ich odpowiednikiem.

Izabela Mencel