Spotkanie przy piwie

Felieton 6 sierpnia 2019 Wydanie 29/2019
Spotkanie przy piwie

Na początku wakacji zostałem zaproszony przez kolegów na piwo. Jest takich spotkań wiele. Jednak to zaproszenie (nie pierwszy raz) przyjąłem z dużą przyjemnością, bo zaprosili mnie koledzy z którymi 50 lat temu zdawałem maturę w myślenickim Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.

Każdorazowe rozmowy z Markiem i Tadeuszem to wielka przyjemność. Są to polscy intelektualiści, z których myśleniczanie powinni być dumni, a my rocznik maturalny 1969 mamy satysfakcję że są to nasi koledzy ze szkoły.

Marek Oramus znany pisarz polskiej fantastyki, dziennikarz i publicysta. Autor wielu książek z tej dziedziny i jak sam mówi uczeń Stanisława Lema. Opublikował cykl felietonów pt. „Piąte piwo” i rzeczywiście smakosz, jak mówił nie żyjący mój kolega z sekcji piłki nożnej Szczepan Nędza, „zupki chmielowej”. A jak już wspominam sport, to Marek jest wielkim fanem sportu. Kibicem Dalinu i obaj mamy „pasiaste serce”, czyli jesteśmy również kibicami CRACOVII na dobre i złe.

Tadeusz Juliszewski, koleżeńska ksywa „Deusz”, to polski naukowiec prof. dr hab. inż. Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, dyrektor Instytutu Eksploatacji Maszyn, Ergonomii i Procesów Produkcyjnych. Deusza zainteresowania naukowe to maszyny rolnicze, produkcja rolna i biopaliwo.

Jego znane publikacje to książki: pt. „ Biopaliwo Rzepakowe” napisane wspólnie z Tadeuszem Zającem i „Ogrzewanie Biomasą”. Tadeusz może dużo powiedzieć o produkcji piwa, Marek je „kocha”, a ja w takim towarzystwie chętnie go piję profanując sokiem. Deusz prywatnie jest kronikarzem spotkań naszej klasy maturalnej, których odbyliśmy już wiele. Na spotkaniu była obecna żona Deusza Wandzia, która również jest nasza koleżanką z klasy i wytrwałą organizatorką spotkań klasowych czy rocznikowych. Mamy dwa „grube” tomy kronik z tych spotkań.

Na tym piwie rozmawialiśmy o naszym spotkaniu z okazji 50-cio lecia naszej matury, które odbędzie się 7 września. Wymieniliśmy się wiadomościami pt. Co tam u Ciebie słychać?, jak Twoje zdrowie? Klimat naszego spotkania niestety zamąciła wiadomość o śmierci naszego nauczyciela historii prof. Adama Spytkowskiego (rozpoczynając pracę z klasą na pierwszej lekcji przedstawiał się tak cyt… Jestem magister Spytkowski ukończyłem Uniwersytet Jagielloński będę Was uczył historii…koniec cytatu). Był opiekunem Koła Fotograficznego do którego należeli Marek i Tadeusz. Zwalczał palenie papierosów przez uczniów i po latach przyznaję mu rację. Robiłem to samo jako nauczyciel, stosując jednak inne metody niekoniecznie angażując do tego dyrekcję szkoły. Kochał piłkę nożną, pamiętam Adama jako działacza sekcji piłkarskiej Dalinu. Będziemy Go zawsze pamiętać. Uczcimy Jego pamięć we wrześniu. Wspomnieliśmy również już 21 osób nieżyjących z naszego rocznika. Marek opowiedział nam o Jego wizycie u naszego profesora fizyki Andrzeja Bały, który wspaniale maluje. Jako uczniowie nie wiedzieliśmy o Jego pasji, a szkoda. Marek zdradził nam, że pracuje nad autobiografią. Czekamy z niecierpliwością. Dostałem w prezencie od Marka pięknie wydaną książkę pt. „ Krystyna Kofta monografia grzechów 1978-1989”. Fajna pamiątka tego spotkania. Zachęcam wszystkich do spotkań z kolegami bo lata lecą. Okres urlopowy temu sprzyja, -… bo szybko mijają chwile, bo szybko mija czas, za dzień za rok za chwilę razem nie będzie nas….

I na koniec tego krótkiego felietonu moja wielka prośba do miłośników wypoczynku na Zarabiu. Szanowni Państwo starajcie się mniej śmiecić i nie zostawiać plastikowych opakowań w koszach na śmieci, bo służby nie nadążają ich opróżniać. Pierwszy powód to fakt, że jest to teren gdzie wszyscy wypoczywamy, a drugi jest taki by zarabianie nie musieli się wstydzić przed naszymi gośćmi, właśnie takimi, z którymi miałem przyjemność wypić piwo.