KWW Jarosława Szlachetki

Spotkanie starosty z burmistrzami i wójtami

Spotkanie starosty z burmistrzami i wójtami
Spotkanie starosty z burmistrzami i wójtami

Organizacja i prowadzenie przez jednostki ochrony przeciwpożarowej działań podczas zdarzeń drogowych oraz zasady korzystania z przystanków, to główne tematy spotkania starosty Józefa Tomala z burmistrzami i wójtami gmin powiatu myślenickiego, które odbyło się 25 kwietnia. Wzięli w nim udział także przedstawiciele służb: policji, straży pożarnej, pracownicy Starostwa, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Zarządu Dróg Powiatowych

W pierwszej części spotkania omówiono problem organizacji i prowadzenia przez jednostki straży pożarnej działań podczas zdarzeń drogowych. Komendant Powiatowy PSP w Myślenicach Sławomir Kaganek poinformował, że zarządca drogi ma obowiązek usunąć odpady poratownicze pozostałe po zdarzeniach drogowych, np. po wypadkach. Na podstawie wytycznych komendanta głównego straży pożarnej trzeba ustalić zasady współpracy między strażą, a zarządcą drogi w tym zakresie. Wynika to z tego, że straż pożarna prowadzi zadania wyłącznie z zakresu ratowania życia, mienia i środowiska.

- W innych sytuacjach np. w przypadku pozostawania na drogach różnego rodzaju odpadów po zdarzeniu, zarządca drogi, odpowiednio gmin lub powiat, jest zobowiązany je usunąć - powiedział. Przedstawiciele KP PSP zaapelowali do powiatu i gmin do formalnego uregulowania tej procedury i podania kontaktów do osób odpowiedzialnych. Podkreślono również, że dotychczasowa współpraca służb: straży i policji oraz gmin i powiatu jest dobra. Chodzi jedynie o doprecyzowanie tej współpracy. Zadeklarowali również, że nadal mogą wspomagać zarządców dróg w tym zakresie na podstawie porozumień.

W dalszej części spotkania przedyskutowano zasady korzystania z przystanków w kontekście nowych przepisów oraz kompetencji gmin i powiatu. Znowelizowane przepisy określają zasady pobierania opłat oraz mówią o obowiązku gmin w zakresie sprzątania przystanków, które są wykorzystywane przez uczestników transportu zbiorowego.

- Za korzystanie z przystanków zarządca lub właściciel może pobierać opłaty od uczestników transportu zbiorowego i te środki powinien przeznaczyć na utrzymanie tych przystanków. Na wniosek gminy zarządca drogi jest zobowiązany nieodpłatnie użyczyć grunt wokół przystanków. Właściwy organ może określić jednakowe stawki w drodze uchwały za zatrzymywanie się przewoźników na przystankach. Powinno to być poprzedzone negocjacjami z właścicielami przystanków i z przewoźnikami. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się przystanek, czy przy drodze gminnej czy powiatowej, to właściwy organ - organizator transportu drogowego tj. gmina podejmuje taką uchwalę – wyjaśnił Tomasz Bombol kierownik Wydziału Komunikacji w starostwie.

Starosta Józef Tomal przedstawił także zagadnienia wynikające z nowelizacji ustawy o poruszaniu się samochodów nienormatywnych po drogach.

- Ustawodawca wprowadzając zmiany miał na celu ujednolicenie regulacji dotyczącej przejazdu pojazdu nienormatywnego. Dotychczas bowiem były one uregulowane w kilku aktach prawnych, co znacząco wpływało na możliwość uzyskania wiążącej informacji odnośnie wymiarów pojazdów nienormatywnych, a co za tym idzie wystąpienia o stosowne zezwolenie. Od ub. r. przez pojazd nienormatywny należy rozumieć pojazd lub zespół pojazdów, którego naciski osi wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach o drogach publicznych lub rzeczywista masa całkowita wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach niniejszej ustawy – podkreślił Jerzy Grabowski dyr. ZDP w Myślenicach.

Aktualnie buduje się odpowiedniej klasy mosty, po których mogą poruszać się pojazdy o masie 40 lub nawet 50 ton. Zezwolenie na przejazd nie zwalnia jednak kierującego do stosowania się do obowiązujących przepisów o tonażu i znaków, chyba że zarządca drogi w ramach przejazdu przez most lub wiadukt określi inne warunki przejazdu.

- Od kilku lat modernizujemy mosty na terenie powiatu, ale rozwój infrastruktury drogowej nie nadąża za wzrostem obciążeń związanych z rozwojem transportu. Dlatego chciałbym złożyć gminom propozycję, dotyczącą tej kwestii, ponieważ przedsiębiorcy z danej gminy jeżdżą drogami głównie krajowymi i powiatowymi, rzadziej gminnymi. Powiat co roku deklaruje udział finansowy w modernizacji mostów, ale powinno się to odbywać także przy współfinansowaniu ze strony gmin, do których trafia podatek od środków transportu. Jest to uczciwa i racjonalna propozycja współpracy. Gminy także powinny zabezpieczyć środki w budżecie na taki cel, bo powiat nie jest w stanie samodzielnie wyremontować kolejnych 70 mostów. Weźmy wspólnie odpowiedzialność za stan i przebudowę infrastruktury drogowej- zaapelował starosta.

- Kolejnym tematem była bieżąca współpraca gmin z Powiatowym Urzędem Pracy w Myślenicach przede wszystkim w kontekście zatrudnienia i aktywizacji osób bezrobotnych. Została skierowana do Państwa prośba o podjecie współpracy z naszym urzędem w ramach aktywizacji osób bezrobotnych w ramach subsydiowanych miejsc pracy – powiedziała Izabela Młynarczyk dyr. PUP w Myślenicach.

Podczas spotkania obecny był także komendant powiatowy KPP Artur Święch, który skierował do gmin prośbę o wsparcie inicjatywy budowlanej w celu odtworzenia pomieszczenia dla osób zatrzymanych z przeznaczeniem dla sprawców przestępstw.

- Około 14 lat temu zlikwidowano areszty. Jesteśmy zmuszeni osobę zatrzymaną odtransportować do Krakowa, co oznacza, ze nasze służby, zamiast dbać o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu na miejscu, muszą sporo czasu poświęcić na takie działania. Dlatego proszę o solidarne włączenie się do tej inwestycji przez gminy powiatu – zaapelował komendant.

Ostatnim tematem spotkania było omówienie możliwości grupowych zakupów energii elektrycznej dla gmin i powiatu oraz jednostek im podległych, aby znacznie obniżyć opłaty za energię elektryczną. W tym temacie zostaną podjęte działania w najbliższym czasie.

Oprac. WSPIFE