Spotkanie z posłem w Sejmie RP

Edukacja 17 grudnia 2019 Wydanie 47/2019
Spotkanie z posłem w Sejmie RP

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach i Szkoły Podstawowej im. J. Dunin – Brzezińskiego w Drogini jako pierwsi odwiedzili w Warszawie posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego. Liczna, ponad 50 – cio osobowa delegacja wraz z opiekunami państwem Bogusławem i Anną Dziurdziami oraz Jarosławem Pietrzakiem i Małgorzatą Krok odwiedziła Sejm RP i Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Poseł Władysław Kurowski przedstawił młodzieży elementy pracy poselskiej. Wytłumaczył, na czym polega praca komisji sejmowych i przebieg głosowania. Uczniowie zobaczyli miejsca, na których zasiada prezydium sejmu oraz prezydent, a także układ partii na ławach sejmowych. Widzieliśmy, jak zapadają decyzje w sprawie naszego kraju. Była także okazja do pospacerowania po kuluarach sejmowych. Udało się, co nie zdarza się na co dzień, oglądać trwające w sejmie obrady. Była to zajmująca lekcja edukacji obywatelskiej.

Z ulicy Wiejskiej uczniowie skierowali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Mogli, przebywając w miejscu pochówku wielu zasłużonych i mniej znanych Polaków, usłyszeć kilka słów o ważnych w naszej historii postaciach. Wśród pochowanych znaleźli osoby w ich wieku lub starsze zaledwie o kilka lat. Szczególną uwagę zwrócili na groby „Alka”, „Rudego” i „Zośki”, znanych z powieści „Kamienie na szaniec”. Zobaczyli również miejsce odkrytych niedawno grobów na tzw. „Łączce”. Ważna na ich trasie okazała się także kwatera Powstańców Styczniowych oraz walczących w wojnie z 1920 roku. Na tym cmentarzu pochowana jest także osoba związana z Myślenicami - Stefan „Starba” Bałuk - cichociemny, który miał rodzinę w naszym mieście.

Poseł podsumował spotkanie z młodzieżą następującymi słowami: - Myślę, że była to dla młodzieży dobra lekcja wychowania obywatelskiego, która pozostanie na długo w ich pamięci. Dziękuję opiekunom i młodym mieszkańcom gminy Myślenice za wspólne spotkanie.

Jarosław Pietrzak