KWW M Pszczola

Spotykają się tu każdego roku

Miasto 25 sierpnia 2016 Wydanie 29/2016
Spotykają się tu każdego roku
Spotykają się tu każdego roku

Polana na zboczu Plebańskiej Góry zwana Mikołajem to jedno z miejsc, które od lat przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Poza tym co roku odbywa się tu polowa msza na którą tłumnie przybywają myśleniczanie

Do Polany Mikołaja prowadzą łatwe szlaki, które bez problemu mogą pokonać osoby w różnym wieku oraz rodzice z dziećmi. Na samej polanie znajduje się kapliczka św. Mikołaja (od której polana wzięła swoją nazwę) ufundowana i wystawiona w swej pierwotnej bryle przez miejscowych pasterzy w 1782 roku, a odnowiona w 1945 roku, kiedy to nadano jej obecny kształt.

Widnieje na niej napis ,,Na chwałę Panu Bogu”. W latach hitlerowskiej okupacji było to miejsce spotkań żołnierzy Armii Krajowej, a wiosną w roku 1944 w tym miejscu utworzono oddział partyzancki ,,Pościg” będący częścią partyzanckiego obwodu ,,Murawa” należącego do zgrupowania ,,Kamiennik Łysina” w okolicach Wiśniowej i Raciechowic. Na pamiątkę tych wydarzeń każdego roku w sierpniową niedzielę polana gości ludzi chcących oddać hołd bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny. Nie inaczej było 14 sierpnia, kiedy wierni modlili się w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W organizację tego lokalnego wydarzenia aktywnie włączyli się druhowie z OSP Górne Przedmieście. - Już w połowie czerwca wykonaliśmy konserwację ławek znajdujących się na polanie poprzez ich pomalowanie, a na początku sierpnia wykonaliśmy koszenie trawy na polanie i sprzątaliśmy teren, aby została zachowana estetyka tego wyjątkowego otoczenia. W dniu nabożeństwa polana została udekorowana dookoła chorągiewkami.

Przygotowaliśmy również punkt wydawania napojów i poczęstunku, który przygotowały panie z Koła Gospodyń działającego prężnie na Górnym Przedmieściu - mówi Stanisław Sabała.

Po zakończeniu części oficjalnej na polanie zapłonęły ogniska integracyjne, przy których bawili się wspólnie uczestnicy uroczystości, którzy zdecydowali się spędzić wieczór na łonie natury. Następnego dnia (15 sierpnia) przypadała uroczystość Wniebowzięcia NMP. W poniedziałek rano druhowie z OSP Górne Przedmieście wnieśli do kościoła parafialnego wieniec dożynkowy przygotowany przez Koło Gospodyń z Górnego Przedmieścia. Jest to wotum dziękczynne za plony jakimi Bóg obdarował rolników ziemię na terenie parafii.