Środki na budowę przedszkola

Gmina 1 czerwca 2021 Wydanie 20/2021
Środki  na budowę przedszkola

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24 maja procedowano tylko jedną uchwałę, związaną ze zmianą w uchwale budżetowej gminy Myślenice na rok 2021 oraz wieloletniej prognozy finansowej gminy Myślenice. Zmiana ta – jak podczas krótkiej sesji Rady – tłumaczyła skarbnik Anita Kurdziel konieczna była w celu zabezpieczenia środków na budowę nowego przedszkola w Jaworniku. Przyjęta jednogłośnie przez Radę uchwała w bieżącym budżecie gminy zabezpieczyła na ten cel 2 mln zł.

Przedszkole w Jaworniku, to jedna z inwestycji, która ma powstać w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Budynek obecnego przedszkola ma już ponad sto lat i jest w bardzo złym stanie sanitarno-technicznym. Obok problemów technicznych, przedszkole boryka się również z brakiem wolnych miejsc, brakiem jadalni oraz auli. Na czas posiłków adaptuje się dwie sale przedszkolne, a okolicznościowe uroczystości odbywają się w miejscowej strażnicy OSP. Dodatkowo wyjście aktualnego przedszkola zlokalizowane jest bardzo blisko jezdni. Nic więc dziwnego, że o budowę nowego przedszkola od dawna apelowali zarówno pracownicy, jak i rodzice. Dzięki pozyskanemu przez gminę Myślenice dofinansowaniu w wysokości 7,5 mln zł budowa nowego przedszkola znacznie przyspieszy. Burmistrz Jarosław Szlachetka chciałby, aby rok szkolny 2022/23 dzieci rozpoczęły już w nowym budynku.

W nowopowstałej placówce planowane jest utworzenie ponad 100 nowych miejsc dla dzieci. Nowe przedszkole stanie na działce naprzeciwko szkoły. W dwukondygnacyjnym budynku o pow. ponad 800 m kw. zmieszczą się cztery oddziały, z których każdy będzie mógł przyjąć 25 dzieci, a ponadto oddział żłobkowy z 25 miejscami i zaplecze kuchenne. Budynek zaprojektowano w centralnej części działki nr 1316/10 w Jaworniku wraz z pełnym zagospodarowaniem terenu, który obejmuje plac zabaw, parkingi, ciągi piesze, drogi wewnętrzne i ogrodzenie.