Sto rozmów na stulecie odzyskania niepodległości

Sto rozmów na stulecie odzyskania niepodległości

„Sto rozmów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”, to tytuł projektu z którym wystartował Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Do 11 listopada zarejestrowanych zostanie 100 wywiadów z mieszkańcami, którzy Dorocie Ruśkowskiej opowiadać będą o swoich doświadczeniach z niepodległością

Przed kamerą może usiąść każdy, kto chciałby podzielić się swoimi refleksjami na temat niepodległości. - Interesują nas szczególnie historie, które wprost odnoszą się do lokalnych tematów i wydarzeń. Nie chcemy politykować, oceniać. Chcemy posłuchać jak mieszkańcy czują niepodległość - wyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

Setka wywiadów ma być próbą dokumentacji i zrozumienia różnych wartości i emocji towarzyszących polskiej wolności. W nagraniu rozmowy może wziąć udział każdy, kto zgłosi taką gotowość. Wiek, pochodzenie, czy wykształcenie nie mają znaczenia. Liczy się refleksja i chęć porozmawiania przed kamerami o własnym doświadczaniu wolnej Polski.

Rozmowy prowadzić będzie Dorota Ruśkowska, pomysłodawczyni całego cyklu. - Pragnę namówić mieszkańców do opowiedzenia różnych historii związanych z tym miastem - zarówno tych wyciskających łzy, jak i tych zabawnych. Miewamy w swoich archiwach rodzinnych opowieści, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie, a nie mamy okazji ich opublikować. Jestem po to żeby ich wysłuchać - wyjaśnia.

W programie gościć będzie ludzi reprezentujących różne środowiska. W ubiegłym tygodniu ruszyły nagrania pierwszych odcinków i jak podkreślają organizatorzy - miejsca na liście jest sporo. „Sto rozmów na sto lat odzyskania przez Polskę niepodległości” to projekt do udziału w którym zachęcamy i sami bierzemy udział. W każdym wydaniu naszego tygodnika pojawiać się będą fragmenty wywiadów, natomiast w internetowym wydaniu Gazety oraz na portalu kmy.pl publikowane będą w wersji wideo.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)