KWW Jarosława Szlachetki

Strażackie podsumowania na Dolnym Przedmieściu

Strażackie podsumowania na Dolnym Przedmieściu

Podczas zebrania sprawozdawczego w OSP Myślenice Dolne Przedmieście komendant powiatowy PSP Sławomir Kaganek wręczył jednostce zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego. Jednostka ta od lat należy do wiodących straży powiatu, co uwidacznia się i w skali prowadzonych działań i w wysokich miejscach zajmowanych przez nią w zawodach różnych szczebli

Jak podkreślił w swoim sprawozdaniu prezes Edward Łapa, rok 2018 należał na Dolnym Przedmieściu do spokojnych, zwłaszcza po bardzo intensywnym poprzednim roku, kiedy to jednostka obchodziła swoje 130-lecie. Druhowie uczestniczyli w 19 akcjach ratowniczych, w tym w gaszeniu 6 pożarów. Dwukrotnie wyjeżdżali do akcji dwoma samochodami. Ponadto 8 druhów z tej jednostki należy do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami, a 4 z nich jest w jej zarządzie. W strażnicy na Dolnym Przedmieściu odbywają się też zebrania i szkolenia tej grupy.

Jednostka liczy 64 członków czynnych. Prowadzi drużynę męską, żeńską (15 pań) oraz młodzieżową. Wszystkie formacje są bardzo aktywne, biorą udział - oprócz akcji ratowniczych - w szkoleniach, zawodach, uroczystościach gminnych i parafialnych, działają na rzecz mieszkańców Dolnego Przedmieścia, organizując dla nich np. spotkania mikołajkowe dla dzieci, spotkanie seniorów, zabawę z okazji Dnia Strażaka, pogadanki profilaktyczne itp. Druhowie współpracują z LKS Orzeł i zabezpieczają mecze klubowe. W zawodach powiatowych oldbojów OSP drużyna z Dolnego Przedmieścia zajęła 3. miejsce, w manewrach medycznych - 1., w powiatowych zawodach pożarniczych w grupie C (kobiety) - 7., w wojewódzkich zawodach MDP chłopców - 12., a w zawodach gminnych chłopcy zajęli 2. miejsce. Bardzo wysoki jest poziom wyszkolenia druhów. W minionym roku kolejnych 7 osób (w tym 3 kobiety) przeszło kurs podstawowy I i II stopnia, a 4 druhów ukończyło kurs ratownictwa technicznego.

Na Dolnym Przedmieściu wciąż żywa jest inicjatywa strażackiego krwiodawstwa. Do rekordzistów należą m.in.: Tadeusz Sroka, Mieczysław Szklarz, Sławomir Nowak i Krzysztof Szklarz.

W ramach działań gospodarczych w strażnicy systematycznie prowadzone są remonty i modernizacje. Również w tym roku przewidziane są dalsze prace, a także założenie pierwszego etapu monitoringu obiektu. Na bieżąco uzupełniano też sprzęt strażacki i umundurowanie.

Gośćmi zebrania byli: burmistrz Jarosław Szlachetka, członek zarządu powiatu Rafał Kudas, komendant powiatowy PSP Sławomir Kaganek, prezes powiatowy ZOSP RP Jan Podmokły, prezes miejsko-gminny Waldemar Pachoń. Goście przedstawili plany ćwiczeń strażackich i szkoleń przewidzianych na ten rok, dziękowali jednostce za zaangażowanie w sprawy dzielnicy, miasta i gminy oraz wspieranie organizacji społecznych, za ofiarną służbę ratowniczą i krwiodawstwo, gratulowali pięknych uroczystości jubileuszowych. Składali życzenia dalszej pomyślności tak w działaniach ratowniczych, jak satysfakcji z pracy społecznej i w życiu prywatnym druhów.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)