Strażacy ćwiczyli na Chełmie

Strażacy ćwiczyli na Chełmie

W sobotę 5 listopada na terenie sołectwa Chełm odbyły się ćwiczenia Komendanta Zarządu Oddziału Miejsko-Gimnnego Związku ZOSP RP w Myślenicach. Symulowały one pożar poszycia leśnego, a wzięły w nich udział jednostki ochotniczych straży pożarnych z całej naszej gminy.

Działania rozpoczęto na parkingu przy parku linowym na Zarabiu. Plac ten został wybrany na miejsce koncentracji. Następnie wszystkie jednostki udały się na swoje pozycje wedle przypisanych im zadań. Podjęte działania miały, jak najlepiej odwzorować ewentualne zachowanie podczas pożaru poszycia leśnego na terenie sołectwa Chełm. Podczas ćwiczeń OSP Myślenice Zarabie miało za zadanie zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz podjąć działania bezpośrednio na źródło pożaru.

Z kolei druhowie z Dolnego Przedmieścia oraz Śródmieścia ustawili dwa zbiorniki brezentowe i wykonali linie zasilające je. OSP Polanka wraz z OSP Osieczany zajęły się sprawdzeniem możliwości poboru wody i wykonaniem punktu czerpania z potoku Kobylak. Później jednostki z Górnego Przedmieścia, Trzemeśni, Jawornika, Borzęty i Polanki dowoziły wodę z punktu czerpania na miejsce gaszenia. Pozostali strażacy z OSP Zawada oraz OSP GDR podjęli się odwodu taktycznego KDR

Strażacy mimo trudnych warunków pogodowych ćwiczyli w pocie czoła pod czujnym okiem Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Sławomira Kaganka. Obecny był również burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który obserwował przede wszystkim działania związane z wykonywaniem punktu czerpania z potoku Kobylak. Takie akcje przygotowują lokalne jednostki OSP na najgorsze scenariusze, jakie mogą się wydarzyć na terenie gminy i powodują, że są one jeszcze lepiej na nie przygotowane.