Sukcesy myślenickiego „Tytusa”

Region 8 lutego 2022 Wydanie 6/2022
Sukcesy myślenickiego „Tytusa”

Małopolska Szkoła Gościnności na półmetku roku szkolnego ze wzrostem w ogólnopolskim rankingu najlepszych techników i liceów - Perspektywy 2022.

Półrocze w Małopolskiej Szkole Gościnności upłynęło pod znakiem wytężonej pracy nauczycieli, wypełnianiem luk edukacyjnych przez zdalne nauczanie oraz wielu ciekawych nowych przedsięwzięć wspomagających edukację zarówno w obszarze ogólnym, jak i zawodowym. Warto podkreślić również, że szkoła przygotowała dla uczniów szeroką ofertę wielu dodatkowych zajęć wyjazdowych lub stacjonarnych. Do sztandarowych projektów unijnych, które MSG kontynuuje również w tym roku, zaliczyć należy „Modernizację kształcenia zawodowego w Małopolsce II”, w ramach projektu realizowane są płatne staże zawodowe dla uczniów oraz cieszące się duża popularnością kursy i szkolenia. W ostatnim czasie odbyły się nieodpłatne kursy takie jak: prawa jazdy kat. B, kelnerski z podstawami sommelierstwa oraz barmański z podstawami flair.

Drugim projektem jest Małopolska Chmura Edukacyjna, w ramach której kilkudziesięciu uczniów we wrześniu i w październiku ubiegłego roku wzięło udział w naukowych warsztatach weekendowych na uczelniach krakowskich. Celem przedsięwzięcia było uzyskanie dodatkowej wiedzy poprzez wykłady z obszarów takich jak: matematyka, chemia, język angielski, fizyka. Młodzież miała okazję poczuć smak studiów i poszerzyć wiedzę, która może okazać się niezbędna do matury. Dodatkowe zajęcia na uczelniach wyższych są realizowane także w formie on-line, są to zajęcia z języka angielskiego, matematyki, geografii, turystyki i żywienia.

Szkoła gościła także specjalistów kuchni włoskiej z Federacji Kucharzy Włoskich w Holandii, której przewodniczył Luciano Sabeddu, Anuelo Serra Prezydent federacji w Polsce. Najlepszy Włoch w Carvingu Adriano Cossu oraz kucharz Roberto Sabeddo podczas kilkugodzinnych warsztatów kulinarnych zaserwowali pokaz przyrządzania wykwintnych dań włoskich, okraszonych włoskim poczuciem humoru i temperamentu.

Akcentem polskim, a ściślej pisząc regionalnym, były zorganizowane w naszej szkole warsztaty kulinarne, których tematem przewodnim stała się jagnięcina podhalańska. Warsztaty przeprowadził Marcin Filipkiewicz, kucharz krakowskiej renomowanej restauracji, który uczył przyrządzać podhalański przysmak na kilka sposobów oraz zdradzał tajniki pracy na stanowisku szefa kuchni.

Półrocze obfitowało również w spotkania międzynarodowe. Szkoła brała udział w projekcie Erazmus +, którego efektem był m.in. pobyt w MSG kilkunastoosobowej grupy młodzieży z Francji – regionu Rodan Alp. Kwintesencją pobytu gości były wspólne warsztaty gastronomiczne, podczas których młodzież z Francji wspólnie z uczniami MSG przygotowała regionalne francuskie potrawy z regionu Rodan Alp. Wspólna degustacja miała nie tylko charakter przyjemności dla podniebienia, ale była też okazją do spotkania i rozmów dyrekcji szkoły z przedstawicielami strony francuskiej, na czele z prezydentem szkoły średniej z Saint Etienne Philippe Vernacy. Współpraca szkół będzie kontynuowana, co pozwoli na realizację podobnych nowych przedsięwzięć w różnych obszarach edukacyjnych.

Część oferty edukacyjnej szkoły dotyczy osób dorosłych. W szkole Policealnej Turystyki i Zdrowia na kierunku terapeuta zajęciowy we wrześniu rozpoczęło kształcenie ponad 20 osób, a od stycznia br. w Małopolskim Centrum Kształcenia Zawodowego bezpłatne kształcenie rozpoczęła nowa grupa słuchaczy na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w zawodzie technik usług kosmetycznych.

Podczas ostatniego półrocza nie mogło zabraknąć akcentów patriotycznych. Z okazji Święta odzyskania niepodległości 11 listopada, oprócz organizacji uroczystej akademii, Joanna Jędrzejowska - Opioła oraz Agnieszka Sala przygotowały wieczór patriotyczny, podczas którego młodzież recytowała wiersze, a wszyscy przybyli śpiewali pieśni patriotyczne. Było to pierwsze tego typu wydarzenie, które zyskało sympatię i znajdzie kontynuację w kolejnych latach.

Domeną naszej szkoły są także sukcesy sportowe. W zeszłym półroczu byliśmy najlepsi w powiecie myślenickim w koszykówce 3x3 zarówno w kategorii męskiej jak i damskiej.

Styczeń 2022 roku przyniósł Małopolskiej Szkole Gościnności kolejne miłe informacje. W rankingu Perspektywy 2022 najlepszych w kraju techników oraz liceów Zespół Szkół - Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach zanotował znaczący skok. W kategorii technikum placówka w skali kraju awansowała z pozycji 71 na 63, co wiąże się z przyznaniem prestiżowego tytułu Szkole Złotej Tarczy Perspektywy 2022, a Liceum Ogólnokształcące zanotowało progres aż o 174 miejsc, uzyskując Brązową Tarczę Perspektywy 2022. Jesteśmy obecnie jedyną „Złotą Szkołą” w powiecie myślenickim co czyni nas liderem na rynku edukacyjnym w regionie.

Te wyróżnienia i sukcesy zawdzięczamy głównie wytężonej pracy nauczycieli i uczniów. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach. Chcielibyśmy zminimalizować negatywne skutki pandemii oraz zdalnej nauki i jak najszybciej przekuć je w solidną wiedzę uczniów, co przełoży się na jeszcze lepsze wyniki na egzaminach. Chcielibyśmy tym samym uzyskiwać kolejne sukcesy na każdej płaszczyźnie związanej z edukacją, wychowaniem i opieką ucznia w naszej szkole.

Andrzej Pawlikowski - dyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności