Świadkowie mają głos
W ubiegły piątek, 22 listopada w czasie wieczoru filmowego w Muzeum Niepodległości gościli Krzysztof Brożek autor filmu „Dziedzictwo” oraz Ziemowit Kalinowski, który współpracował przy tworzeniu tego obrazu. Jego siłą są świadkowie, którzy opowiadają swoje lub swoich krewnych przeżycia z czasów drugiej wojny światowej oraz powojennego terroru komunistycznego.
Po seansie filmu „Dziedzictwo …wątki dotyczące Ziemi Myślenickiej” Krzysztof Brożek opowiadał, że nagrał już dziesiątki godzin wspomnień świadków tamtych tragicznych wydarzeń, a ten konkretny pokaz został przygotowany do prezentacji w Myślenicach. Jak zaznaczył, z tych opowieści wyłania się obraz, że konspiracja trwała w Polsce praktycznie od 1939 roku, czyli napaści Niemiec, aż do 1956 roku, kiedy zostali schwytani lub zamordowani ostatni żołnierze drugiej konspiracji, którzy walczyli z komunistami zainstalowanymi w naszym kraju przez Rosjan. Później, w czasach Gomułki, a nawet jeszcze w latach 80-tych XX wieku, patrioci, którzy po wojnie zdecydowali się przeciwstawić komunistom byli inwigilowani i prześladowani. Jak dodał Ziemowit Kalinowski nie inaczej było na ziemi myślenickiej. Także u nas wielu młodych ludzi, którzy trafili do Armii Krajowej, po wojnie musiało nadal walczyć.
Większość z nich, jeśli przeżyli, przeszło przez tortury UB-eckich katowni, m.in. w Myślenicach na ul. Kazimierza Wielkiego 5 (obecnie budynek Starostwa), później więzienia PRL-u, czy obozy pracy, które tym się tylko różniły od niemieckich, że nie mordowano w nich na masową skalę. Ludzie ci byli prześladowani, aż do upadku PRL-u, czyli do 1989 roku. Dzięki pracy Krzysztofa Brożka i Ziemowita Kalinowskiego wciąż jeszcze żyjący świadkowie mogli dać świadectwo o tych trudnych, wręcz tragicznych czasach w dziejach naszej ojczyzny.
Wydarzeniem towarzyszącym, które poprzedziło emisję filmu „Dziedzictwo”, było ogłoszenie zwycięzców konkursu na dokumentalny film krótkometrażowy organizowany przez myślenickie muzeum pt. ,,Z kamerą u partyzantów”. Zwycięzcami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach: Alan Karp i Michał Skałka, którzy przygotowali swój film pod kierunkiem Andrzeja Jaśkowca. Zaprezentowali oni obraz o „wizycie” u partyzantów Zgrupowania AK „Murawa” na Kamienniku.