KWW Jarosława Szlachetki

Symboliczna kościelna posadzka

Region 2 października 2018 Wydanie 35/2018
Symboliczna kościelna posadzka

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Biertowicach wymieniona została stara posadzka na nową, granitową. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że przez środek kościoła biegnie „dywan” z innego koloru granitu z wmontowanymi 8 kamieniami - symbolami

- Na drodze zostało wmontowanych osiem „kamieni”- trapezów, które mają przemawiać do wszystkich wchodzących do świątyni. Największy z nich ma kształt naszej ojczyzny - Polski. We wnętrzu Polski jest wielka ryba - najstarszy symbol chrześcijaństwa z grecką inskrypcją. Z pierwszych liter tego wyrazu powstało credo pierwszych chrześcijan: „Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel”. We wnętrzu Polski znajdują się jeszcze dwie daty: jedna - upamiętniająca stulecie odzyskania niepodległości oraz datę powstania parafii - wyjaśnia ks. Jacek Budzoń.

Pozostałe, mniejsze kamienie, przypominają o historycznych wydarzeniach na ziemi polskiej. Kamienie zawierają m.in. datę chrztu Polski - 966 r., datę objawienia, podczas którego Matka Boża odezwała się do 12 letniej Justynki i 13-letniej Basi w języku polskim, czy datę „Konklawe 1978 r.” upamiętnia wybór ks. kard Karola Wojtyły na głowę kościoła katolickiego.