Szkoła Podstawowa w Porębie w programie „Poznaj Polskę”

Szkoła Podstawowa w Porębie w programie „Poznaj Polskę”

W dniach 19 -21 października uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Wycieczka była dofinansowana ze środków ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Pomysł na wycieczkę w najniższe a zarazem najstarsze góry w Polsce wyszedł od nauczycieli wychowawców, którzy wraz z biurem podroży Overland przyczynili się do przygotowania projektu zatwierdzonego przez ministerstwo.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Zamek Królewski w Chęcinach, który wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Władcy doceniali wyjątkowo wysokie walory obronne zamku, dlatego pełnił on m.in. funkcje skarbca koronnego, więzienia oraz rezydencji dla polskich władców oraz ich rodzin. Uczniowie mogli podziwiać skarbiec zamkowy, wewnętrzną część warowni oraz wspiąć się na jedną z dwóch wieży zamkowych, z której rozpościera się malownicza panorama województwa świętokrzyskiego. W programie wycieczki znalazło się także Centrum Leonarda Da Vinci, którego główną ideą jest wzbogacenie wiedzy naukami przyrodniczymi poprzez aktywne i wzmacniające postawę kreatywną działania edukacyjne połączone z dobrą zabawą. W Centrum Leonarda Da Vinci uczestnicy wycieczki mogli poznać tajniki funkcjonowania ludzkiego ciała i umysłu, przebieg procesów działających w przyrodzie oraz zmierzyć się z niełatwymi wyzwaniami. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki były odwiedziny u Króla Puszczy Świętokrzyskiej – Bartka, który jest jednym z najstarszych dębów w Polsce i ma około 700 lat. Ten dzień uczniowie zakończyli zakwaterowaniem oraz pyszną obiadokolacją w pensjonacie „Pod Kogutami” w Bielinach.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się w Nowej Słupi skąd w pięknej jesiennej scenerii Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczniowie udali się na Łysą Górę ( Święty Krzyż) liczącą 595 m n.p.m. gdzie znajdował się następny punkt wycieczki – Klasztor Misjonarzy Oblatów oraz Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej. Atrakcją była także Krypta Kaplicy Oleśnickich, gdzie znajduje się mumia Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, która wzbudziła duże emocje wśród uczniów. Zwiedzanie Świętego Krzyża zakończyło się wspólną fotografią na tle pięknej panoramy Gór Świętokrzyskich. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie uczestnicy wycieczki podziwiali Wielki Piec na paliwo koksowe, jedną z największych na świecie maszynę parową oraz zabytkowe samochody produkowane przez byłą fabrykę samochodów ciężarowych Star. Następnie wycieczka przeniosła się do drugiej części muzeum aby podziwiać wystawę paleontologiczną, której najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości – tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat oraz modele gadów i płazów naturalnej wielkości, które pobudzały wyobraźnie i przenosiły zwiedzających do okresu permu, trasu i jury.

Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili w Opatowie – jednym z najstarszych miast Polski słynącym z tajemniczych, rozległych podziemi, oraz pysznych jedynych w swoim rodzaju krówek opatowskich. Sama Podziemna Trasa Turystyczna, która była naszym głównym celem w tym dniu, jest pozostałością po piwnicach kupieckich, Opatów był bowiem miastem kupieckim, gdzie kupców i towarów było tak wiele, że trzeba było drążyć podziemne piwniczki i korytarze w celu przechowywania licznych i drogocennych towarów. Podziemna wędrówka dostarczyła uczniom wiele emocji i wrażeń. Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się po słynne ręcznie robione Krówki Opatowskie, które uznawane są za najlepsze w Polsce.

Uczniowie pełni wrażeń, zachwyceni licznymi walorami Gór Świętokrzyskich i trochę zawiedzeni, że nie zdołali zobaczyć wszystkich atrakcji, które ten piękny zakątek Polski oferuje, wrócili do Poręby, ale w głowach już rodziły się myśli, że kiedyś tu wrócą, aby zobaczyć więcej. Wielkie podziękowania dla biura podróży Overland, które nieustannie służyło pomocą i doświadczeniem.

Justyna Słowik