Szkoły imienia Bohaterów Westerplatte w „Dwójce”

Szkoła Podstawowa nr 2 była gospodarzem 34. Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Macieja Ostrowskiego. SP 2 należy do Klubu Szkół Westerplatte od 1996r. ale organizatorem sympozjum była po raz pierwszy

Pierwsze kroki w Myślenicach

Na sympozjum przybyło do Myślenic 26 delegacji szkół z całej Polski. W środę 31 maja na spotkaniu w SP nr 2 odbyło się powitanie przez dyrektor Beatę Chrapek-Paciorek i prezentacja delegacji przez prezesa Klubu Szkół Westerplatte Adama Szatkowskiego. Rozdano także materiały informacyjne oraz omówiono sprawy klubowe. Goście zwiedzili wystawę pokonkursową prac plastycznych oraz wystawę wypożyczoną z IPN, a dotyczącą obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

W szkole, w kościele, pod Pomnikiem Niepodległości

Czwartek 1 czerwca rozpoczęto od oficjalnego otwarcia XXXIV Ogólnopolskiego Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte na szkolnym dziedzińcu, odśpiewania hymnu szkoły autorstwa Jana Dunin-Brzezińskiego oraz przekazania pocztowi z „Dwójki” sztandaru Klubu Szkół Westerplatte i złożenia kwiatów pod szkolną repliką pomnika Obrońców Westerplatte.
Następnie uczestnicy z pocztami sztandarowymi na czele przeszli do w Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej na mszę za Ojczyznę, odprawioną przez ks. rektora Collegium Marianum Jacka Jezierskiego w asyście ks. dra Stanisława Tylusa (pallotyna, historyka). On też wygłosił homilię, w której wskazał na Westerplatte jako ikonę walki do samego końca w obronie tego, co dla nas święte. Nawiązał też do osoby ostatniego kapelana na Westerplatte ks. majora, pallotyna Leona Bemke.

Z kościoła uczestnicy przeszli pod Pomnik Niepodległości na Rynku, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty. Wartę honorową przy pomniku zaciągnął OT „Halniak”.

W MOKiS

Oficjalne uroczystości odbyły się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Wzięli w nich udział m.in.: dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej Mirosław Sanek, poseł Jarosław Szlachetka, wicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik, wicekurator oświaty Halina Cimer, prezes Klubu Szkół Westerplatte Adam Szatkowski, prezes zarządu małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Anna Róg, starosta Józef Tomal, burmistrz Maciej Ostrowski, dyrektor UMiG Mieczysław Kęsek, radni miejscy wraz z przewodniczącym Tomaszem Wójtowiczem, dyrektorzy: MOKiS Anita Małgorzata Werner, Muzeum Niepodległości Jarosław Pietrzak, Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach Krystyna Łętocha, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Agata Wójtowicz oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół, emerytowani dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, a także społeczność szkolna i lokalna. Przybył również autor monografii i opracowań o Westerplatte dr hab. Andrzej Drzycimski.

Klub Szkół i SP 2 w Klubie

Historię Klubu Szkół Westerplatte i przynależności do niego myślenickiej Dwójki przedstawiła emerytowana dyrektor Zofia Jakubiak. Sam klub powstał w 1990 r. w Gdańsku. Jest ogólnopolskim stowarzyszeniem szkół, których patronami są bohaterscy Obrońcy Westerplatte. Jego celem jest wymiana doświadczeń, wzajemne wspieranie się w pracy dydaktycznej, wychowawczej, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, rozwój świadomości narodowej i kulturowej młodzieży, kształtowanie postaw patriotycznych. Klub posiada własny sztandar, znaczki klubowe oraz medale. Hymn klubu, wybrany został w wyniku konkursu na XI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Jest nim „Pieśń o chwale”. Słowa napisała Jolanta Gałkowska, muzykę Stefan Dąbrowski - nauczyciele SP 1 w Rypinie. Kolejne sympozja klubu szkół odbywają się za każdym razem w innej części kraju, co jest dla uczniów okazją do poznawania Polski od Bałtyku aż po Tatry. Z każdego z miejsc delegacje szkół – uczniowie i nauczyciele wracają bogaci w nowe doświadczenia i wiedzę na temat historii, zabytków oraz osiągnięć „Małych Ojczyzn” na przestrzeni dziejów.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Myślenicach nosi imię Bohaterów Westerplatte od 1960 r. Posiada własny hymn napisany przez Jana Dunin-Brzezińskiego. W 1986 r. powstała w szkole replika pomnika Bohaterów Westerplatte. W odsłonięciu tablicy patrona wzięła udział siostra mjra Henryka Sucharskiego. W 1996 r. szkoła przystąpiła do Klubu Szkół Westerplatte. Przyjęcie miało miejsce podczas sympozjum w Rypinie, gdzie nauczyciele z „Dwójki” osobiście poznali żyjących jeszcze wówczas żołnierzy Westerplatte.

Goście o Westerplatte i szkołach

Podczas uroczystości w MOKiS głos zabierali także goście. Mirosław Sanek przeczytał list od minister Anny Zalewskiej, w którym podkreślała znaczenie kształtowania postaw młodych ludzi w edukacji i wychowaniu, wartość mówienia prawdy. Pamięć o Westerplatte - podkreślała - to nie tylko kształtowanie świadomości historycznej uczniów, to także symbol mówiący o tym, co wybierać gdy w grę wchodzi honor i życie. Od ministerstwa szkoła otrzymała prezent - tablicę multimedialną.

Jarosław Szlachetka zabierał głos nie tylko jak poseł, ale także jako absolwent tej szkoły. Zwrócił uwagę na takie aspekty, jak duma i pamięć. Wicewojewoda Piotr Ćwik nawiązał z kolei do słów hymnu klubu o tym, że Ojczyzna nie gubi swoich bohaterów i wyraził radość z tego, że nie są to puste słowa, ale że szkoły noszące imię obrońców Westerplatte wypełniają je żywą treścią. Życzył by absolwenci tych szkół nieśli ze sobą i pamięć o bohaterach i wartości, dla których poświęcali swoje życie. Wicekurator Halina Cimer mówiła o wychowaniu patriotycznym w szkołach, a burmistrz Maciej Ostrowski wspominał nauczycieli uczących historii w SP 2 oraz podkreślał zasługi szkoły w wychowaniu i edukacji historycznej kolejnych pokoleń myśleniczan. Przy okazji wspomniał, że nasze miasto zbliża się do 675 rocznicy lokacji i że za rok planowane jest otwarcie nowego budynku Muzeum Niepodległości.

Prezes Adam Szatkowski mówił o związku organizacji z Małopolską. Nie gdzie indziej, jak w Krakowie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza Klubowi nadany został sztandar. W Małopolsce sympozjum Klubu Szkół odbywa się już po raz trzeci. Przed Myślenicami gościło ono m.in. w Cichym i w Jabłonce. Podkreślał aktywność Małopolski we wszelkich formach pracy Klubu, a także wysoki poziom SP nr 2 w Myślenicach.

Dyrektor Beata Chrapek-Paciorek nawiązała do słów Jana Pawła II o tym, że każdy ma w życiu własne Westerplatte i wskazywała, jak wiele siły i determinacji można samemu czerpać z przykładu Westerplatczyków.

Medal Klubu Szkół Westerplatte

Medale klubu najpierw wręczane były żyjącym Westerplatczykom oraz osobom organizującym sympozja. Ponieważ ostatni żyjący obrońca Westerplatte, Ignacy Skowron, zmarł w 2012 r., obecnie stałym elementem sympozjów klubowych jest umieszczenie Znaku Pamięci w formie medalu na grobach Westerplatczyków, o ile oczywiście zgadza się na to rodzina. Na medalu widnieje napis: „Westerplatte” oraz  podana jest data bitwy. W pobliżu Myślenic, w Kleczy koło Wadowic znajduje się grób ks. pallotyna, majora Leona Bemke, kapelana Westerplatte. Podczas obecnego sympozjum Medal Klubu Szkół Westerplatte otrzymali: Jan Brzeziński, Józef Bicz, Anna Cienkosz, Stanisława Mistarz, Zofia Jakubiak, Halina Starzec, obecna dyrektor szkoły Beata Chrapek-Paciorek, wicedyrektor Elżbieta Jakubiak-Święch oraz burmistrz Maciej Ostrowski.

Andrzej Drzycimski o Westerplatte

O historii Westerplatte opowiedział historyk Andrzej Drzycimski, autor dwutomowej monografii i licznych opracowań. Wspomniał o swoich osobistych kontaktach z Westerplatczykami. Jego album ze zdjęciami z Westerplatte i zdjęciami tych, którzy przeżyli tę obronę w 1987 r. Zdzisław Krygierski wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Aby zrozumieć czym była obrona Westerplatte, trzeba uświadomić sobie, jak niewielka była to placówka - zaledwie 210 osób, licząc żołnierzy i pracowników. Niemcy znali świetnie tę placówkę i nie mieli wątpliwości, że zdobędą ją w jeden dzień. Zająć ją miała doborowa niemiecka formacja piechoty morskiej. Miał to być dla nich spacerek. Tymczasem ta mała załoga Westerplatte dała opór, jakiego się nikt nie spodziewał. Bo też była to elita żołnierzy i oficerów z Podkarpacia, Wileńszczyzny, Małopolski. Wytrwali 7 dni, chociaż na Westerplatte już w pierwszych dwóch dniach spadło 80 ton bomb. Z 227 atakujących Niemców zginęło 127. Ściągano specjalne posiłki z głębi Niemiec. Wydaje się nieprawdopodobne, że w obronie Westerplatte zginęło tylko 15 Polaków. Obrona Westerplatte, podobnie jak Poczty Gdańskiej, stała się na zawsze symbolem bohaterskiej walki.

Akcent artystyczny

Dla zebranych występ artystyczny przygotowali uczniowie SP nr 2 z udziałem muzykujących uczniów szkół w Sieprawiu, Łyczance i Czechówce. Wystąpiła orkiestra uczniowska i chór SP 2 pod kierunkiem Katarzyny Gancarz i Rafała Alickiego. Występ rozpoczął się polonezem, a następnie zaprezentowano montaż słowno-muzyczny wzbogacony pokazem multumedialnym, w którym m.in. pokazane zostały zdjęcia Myślenic w czasie wojny i obecnie. Podczas uroczystości wręczone te zostały nagrody w konkursie plastycznym i literackim. Całość uroczystości prowadził Piotr Gablankowski.

Konkursy

Sympozjum towarzyszyła wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny pt. „Ty to masz szczęście, że w tym momencie, żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą”, który oceniało jury w składzie: dyrekcja SP 2, dyrektor MOKiS Anita Małgorzata Werner - artysta plastyk, nauczycielki historii i plastyki oraz artysta plastyk Rafał Zalubowski. Na konkurs wpłynęły 132 prace z całej Polski. Pod tym samym hasłem zorganizowany też został konkurs literacki, na który nadesłano 70 prac, a oceniało je jury pod przewodnictwem poety i kompozytora pochodzącego z Myślenic Roberta Kasprzyckiego. W skład jury wchodzili ponadto Krystyna Łętocha - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach oraz nauczyciel polonista Łukasz Malinowski. Oprócz ogólnopolskich zorganizowany też został konkurs szkolny na wydanie okolicznościowego numeru gazetki szkolnej.

Tego samego dnia po południu zajęcia edukacyjne dla uczestników sympozjum przeprowadzili pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Gra miejska i wycieczki

Piątek 2 czerwca rozpoczął się dla uczestników sympozjum w szkole od koncertu zespołu Gryps i prezentacji zdjęć Myślenic w czasie wojny i obecnie, przygotowanej przez uczniów Małopolskiej Szkoły Gościnności pod opieką Justyny Pichnik.

Program tego dnia również obejmował wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic – gdzie uczestnicy zwiedzali miasto i muzeum św. Jana Pawła II. W Kleczy złożyli kwiaty na grobie ks. pallotynów, w którym pochowany jest kapelan Westerplatte. Wzięli też udział w grze miejskiej . „Ewakuacja” w Myślenicach. Uczestnicy mieli się ewakuować z atakowanego miasta. Dzień zakończyło ognisko integracyjne na Zarabiu.
I to już był prawie ostatni akcent tego sympozjum. W sobotę rano, po śniadaniu i pożegnaniach goście rozjechali się do domów, a wrażeniami, które ze sobą zabrali już zdążyli się podzielić na portalach internetowych i stronach szkół.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)