Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (100) Szlak maryjny (9). Myślenice (18). Kult Matki Bożej Myślenickiej - Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - centrum pielgrzymkowe, część IV - ikonografia

Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (100) Szlak maryjny (9).  Myślenice (18).
Kult Matki Bożej Myślenickiej - Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej - centrum pielgrzymkowe, część  IV - ikonografia
Kopuła - wnętrze. Kaplica Matki Bożej Myślenickiej, rok 1642-1646. Kościół NNMP w Myślenicach. Stan z roku 2020. Fot. Stanisław Szczepan Cichoń.

Niebiańska część świątyni – kopuła zarezerwowana dla sacrum – to miejsce na ukazanie wyrywkowej historii świata z aktami znaczącymi Boskie działanie w dialogu z człowiekiem. W polichromii zdobiącej kopułę przekazano interesującą interpretację teologiczną spajającą kluczowe wątki z Pisma Świętego. Wprowadzono malowidła ukazujące powstawanie nowego ładu religijnego, uzupełnionego o wskazania Nowego Przymierza człowieka z Bogiem.

Sceny ze Starego Testamentu reprezentowane są przez kluczowe wydarzenia z historii świata z nadania Boskiego. Stworzenie Świata to akt założycielski Boga, początkujący całą drogę relacji człowieka z Najwyższym Stwórcą. Historia Zbawienia otoczona zostaje patronatem Boga Ojca, zwieńczona w akcie Sądu Ostatecznego, kiedy nastąpi finalne podsumowanie zasług każdego człowieka w wypełnieniu „Przykazania Miłości” w relacji do Boga i bliźniego.

W obrazkowych migawkach poruszono wątki starotestamentowe, odnoszące się do Nowego Testamentu: Ofiarowanie swego Jedynego Syna Izaaka przez Abrahama to prefiguracja ofiary krzyżowej Chrystusa, typ Jednorodzonego Syna, którego ofiarowuje nam Bóg Ojciec w akcie Zadośćuczynienia poprzez drogę krzyżową, uwieńczoną Zmartwychwstaniem.

Pierwszym akcentem wprowadzenia ludzkość w świat Boskiego oddania jest ofiarowanie tablic z Dekalogiem Mojżeszowi na górze Synaj. Chrystus w swej nauce wprowadza modyfikację prawa o aksjomat miłości, w którym również mieszczą się zasady Dekalogu. Korektę stosowania prawa znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Prawo Mojżeszowe zostało nam bowiem dane przez Mojżesza, a łaska i prawda przyszły do nas przez Jezusa Chrystusa”[J.1,17].

Na początku dialogu Boga z człowiekiem wybrana została jedyna istota ludzka o niepowtarzalnej domenie – bez skazy Pierworodnej Poczęta. Maria przez wypowiedziane Bogu „Fiat” uczestniczy w każdym Jego działaniu. Uwydatnienie inicjacji posłania Syna Bożego poczętego w łonie Marii Dziewicy odnajdujemy w wyobrażeniach maryjnych poszerzonych o sceny z witraży: począwszy od Zwiastowania, Nawiedzenia św. Elżbiety, z wątkiem Narodzenia Jezusa uwidocznionym również w obrazie pokłonu pasterzy.

Maria usytuowana centralnie, klęcząca pośród apostołów przedstawiona jest w akcie Zesłania Ducha Świętego. Wywyższono Ją jako pośredniczącą w rozesłaniu Jego darów, również w rozlaniu Jego mocy na apostołów. Akordem uwielbiającym wypełnienie misji Chrystusa jest ukoronowanie Jego Matki na Królową Nieba i Ziemi przez Trójcę Świętą. Zawarto w tym kwintesencję ofiarności Marii w nagrodę za współdziałanie z Chrystusem w jego dziele Odkupienia człowieka. Głównymi reżyserami są Bóg Ojciec, Chrystus z krzyżem, Duch Św., wywyższają Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą. W podzięce za akt kończący historię przywróconego Przymierza, ale początkujący historię Kościoła jako Matki wierzących.

W uznaniu za współudział w dziele Odkupienia człowieka doskonale wpisuje się zasada stosowności: Jeżeli Bóg Ojciec uznał za stosowne, by dać światu swego Syna przez Maryję, to nic dziwnego, że wszystkie łaski, które ten Syn Boży wysłużył, chce również udzielić przez jej pośrednictwo. Przesłanie szczególnie ważne w kaplicy gloryfikującej Bogarodzicę. Przebyła życie z Jezusem, a szczególnie drogę krzyżową, stając się współuczestniczką Dzieła Zbawienia. Maria została Pośredniczką między Bogiem a ludźmi, Matką Kościoła, eucharystycznego Ciała Chrystusa na Ziemi.

(1) Ks. Teofil Hermann. Tajemnice Maryi, s.125

C.d.n.

 

Stanisław Szczepan Cichoń Stanisław Szczepan Cichoń Autor artykułu

Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej na wydziale historia kościoła ze specjalizacją sztuki sakralnej. Autor książki "Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych. Ziemia myślenicka i okolice".