Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (92) Szlak Józefowy (1). Myślenice(16), Konserwacja (35), część II

Szlakiem przydrożnych figur i kapliczek (92) 
Szlak Józefowy (1). Myślenice(16), Konserwacja (35), część II

Kompozycję gloryfikującą kult św. Józefa przybierającą trójkondygnacyjną formę cokołu o czworościennej podstawie, posadowiono na fundamencie z dwoma stopniami. Każdą kondygnację wieńczy profilowany gzyms, z tym że koronujący w osi wzbogacony został wypiętrzeniem. W części frontowej podstawy cokołu, z lewej strony umieszczono napis o mniejszej czcionce wskazujący wykonawcę kapliczki; „J. Gubała z Borzęty, odnowił St. Majda 1964”. W pierwszej kondygnacji w ramce o uszatych narożnikach umieszczono inskrypcję: „Na część i chwałę Bogu w Trójcy Św. Jedynemu. Wystawili te figurę Józef i Franciszka Kaimowie. R. 1884. Proszą o westchnienie do Boga”. Drugą kondygnację, w niszy zwieńczonej trójlistnie wypełnia płaskorzeźba św. Franciszki, przedstawiona, zapewne w prywatnej kaplicy, w zaciszu adorującej krzyż Chrystusa(fot.1).

W trzeciej kondygnacji, w płytkiej, profilowanej ramie, w tle wytłoczonej poziomymi paskami widnieje płaskorzeźba Matki Bożej Myślenickiej (1). Od strony zachodniej widnieje płaskorzeźba św. Szymona, apostoła, z księgą oraz z charakterystyczną piłą, atrybutem jego męczeństwa. Postać z pełnym zarostem, ubrana w długi płaszcz spięty klamrą. Natomiast od wschodniej płaskorzeźba świętego Jacka (Jacenty), założyciela polskiej linii dominikanów. Postać w opuszczonej lewej ręce trzyma księgę, natomiast w prawej kielich.

Matka Boża Myślenicka przedstawiona jest w półfigurze, trzyma Dzieciątko na prawym ramieniu, a lewą ręką obejmuje swoją szatę, dotykając sukienki Jezusa. Postacie są do siebie zwrócone twarzami, choć ich wzrok się nie spotyka. Matka Boża patrzy półsennie, w zadumaniu w ponadczasową przestrzeń. Dzieciątko tuli się do policzka Matki, wpatrując się w Jej oblicze. Chwyta lewą rączką za Jej włosy opadające na ramiona, a w prawej dłoni palcem wskazuje na Jej Miłosierne Serce. Stosunek Matki Boskiej do Dzieciątka pełen tkliwego uczucia i serdeczności. Oblicze Madonny nacechowane jest silną dozą uczuciowości. Postacie mają na głowach korony, choć koronacja obrazu miała dopiero nastąpić w 1969 roku. Świadczy to o usilnym dążeniu mieszkańców w uznaniu cudotwórczej mocy wizerunku Matki Bożej Myślenickiej. Maria z Jezusem tworzą układ zamknięty, ich ciała splatają się. Istnienie Marii jest warunkiem sine qua non wypełnienia misji Odkupienia.

C.d.n.

 

 

Stanisław Szczepan Cichoń Stanisław Szczepan Cichoń Autor artykułu

Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej na wydziale historia kościoła ze specjalizacją sztuki sakralnej. Autor książki "Dwanaście miesięcy w objęciach figur i kapliczek przydrożnych. Ziemia myślenicka i okolice".