Ta muzyka pochodzi od Boga

Ta muzyka pochodzi od Boga
Warsztaty Gospel w Sieprawiu

Siepraw od 10 lat gości uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Gospel. Ta muzyczno-duchowa uczta gromadzi coraz większe tłumy chętnych. Tegoroczna edycja przyciągnęła ich prawie 300. - A wszystko zaczęło się od… miłości do Boga i uwielbienia Go śpiewem i tańcem - mówi pomysłodawczyni warsztatów

Siepraw od 10 lat gości uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Gospel. Ta muzyczno – duchowa uczta gromadzi coraz większe tłumy chętnych, a tegoroczna edycja przyciągnęła ich prawie 300.

Trzydniowe warsztaty prowadzone przez charyzmatycznych instruktorów z USA (Brian Fentress i Gerald T. Smith) i Wielkiej Brytanii (Colin Vassell i Clinton Jordan) były okazją do przeżycia czegoś niezwykłego dla wszystkich, którzy pojawili się w hali widowiskowo – sportowej przy GOKiS w Sieprawiu.

Od strony organizacyjnej warsztaty najwięcej zawdzięczają Natalii Postrzech - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu oraz Ewie Kapelskiej-Słysz pomysłodawczyni całego projektu i dyrygentce zespołu Angeli, działającemu od 15 lat. Tą ostatnią postanowiliśmy zapytać o wrażenia związane z pracą podczas tegorocznej edycji warsztatów.

Jak i kiedy pojawiła się idea zorganizowania tych warsztatów?

Ewa Kapelska-Słysz: A wszystko zaczęło się od… miłości do Boga i uwielbienia Go śpiewem i tańcem. Muzyka od zawsze była w moim sercu. Kiedy trafiłam do SSiEA by tam pokochać taniec jeszcze bardziej, wśród wykładowców znalazł się Roman Michalik cudowny człowiek i wspaniały muzyk. To on poznał mnie z Leą wolontariuszką z Danii i za jej przyczyną gospel w Krakowie zagościł na dobre. Z Leą rozmawia się szybko i konkretnie, nawiązuje się natychmiast nić porozumienia. Kiedy zapytałam jak mogłabym dołączyć do świata, który stał się wkrótce treścią mojego życia, powiedziała: „Rób to dziewczyno”. I tak wraz z Angeli zaczęliśmy śpiewać pieśni gospel.

Od śpiewu już niedaleko do warsztatów?

Potem powstał pomysł zorganizowania w Sieprawiu warsztatów dla dyrygentów, instrumentalistów i wokalistów.Wówczas instruktorami byli Cleas Wegener i Karen Gibson.Tak było przez dwa lata, aż postanowiliśmy zorganizować warsztaty dla chórzystów. Od tej chwili zaczęliśmy numerować warsztaty. Początkowo koncerty odbywały się w małej sali gimnastycznej SP do momentu wybudowania hali sportowo-widowiskowej. Chór warsztatowy z roku na rok był coraz liczniejszy, a same warsztaty z każdym razem przynosiły coś nowego.

W pewnym momencie pojawiła się potrzeba zorganizowania warsztatów dla instrumentalistów, więc wyszliśmy temu na przeciw i tak oto doczekaliśmy jubileuszu dziesięciolecia. Dzięki ludziom dobrej woli, to Boże dzieło mogliśmy kontynuować. W ciągu tego czasu gościli u nas tacy dyrygenci i wokaliści jak: Colin Vassell, Peter Francis, Gerald T. Smith, Brian Fentress, Tula Lunch, Ruth Waldron, Clinton Jordan, Mieczysław Szcześniak, Howard Francis, Ella Louis-Grimwold.

Jak z muzyką gospel mogą zaprzyjaźnić się ci, którzy nie chcą czekać aż rok do następnych warsztatów?

Mogą np. zasilić nasz zespół Angeli, który wkrótce będzie przeprowadzać nabór o czym w stosownym czasie poinformujemy. Zapraszam…

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).