Ta noc do innych była niepodobna

Ta noc do innych była niepodobna

Spektakle Myślenickiej Grupy Teatralnej Misterium, które reżyseruje Marcin Kobierski zawsze czymś zaskakują. Były już takie, które wzruszały tak bardzo, że człowiek wychodził z nich ocierając łzy z policzka, które wzruszenia dawkowały na równi ze śmiechem, zawsze jednak za tymi emocjami kryło się jakieś ważne przesłanie. Nie inaczej jest tym razem…

W każdym spektaklu nawiązywano do jakichś przypowieści biblijnych, czy też żywotu Chrystusa. Taką tematykę łatwo uczynić niestrawną do oglądania, gdy za dużo w niej patosu, albo zadęcia. Misterium jak dotąd jeszcze się to nie przydarzyło.

Oni rzeczywiście malują dobrze, a nie na kolanach. Podobnie jest w przypadku najnowszej premiery czyli „Jeszcze tej nocy” wystawionej 20 października w Domu Katolickim im. ks. J. Bylicy. Już sam tytuł może trochę mylić, bo nie jest to wcale bezpośrednie nawiązanie do słów które Chrystus wypowiedział do łotra wisząc na krzyżu. Noc o której mówi tytuł, to noc spędzona w pensjonacie. Bardzo dziwnym pensjonacie, bo zaludniają go bardzo osobliwe persony, jakby nie z tego świata. Podejrzanie się zachowują, podejrzanie dużo wiedzą i mają zastanawiająco bladą cerę.

Do pensjonatu natomiast przyjeżdżają dosyć typowi, zdawałoby się goście i również dosyć typowe są ich standardy zachowań. Ale pod tą przykrywką każdy jednak nosi ze sobą jakąś tajemnicę. Dla świata nosi maskę szczęśliwego małżonka, zalotnej panienki, przekonanej o swej racji tropicielki spisków, typowego księdza czy też bogatego przedstawiciela klasy średniej. Ale gdy maska opada okazuje się, że każdy „w swojej szafie trzyma jakiegoś trupa”.

I pewnie trzymałby tak jeszcze wiele lat albo i do końca życia ale trafił do rzeczonego pensjonatu, a tam już personel przypominający nieco rodzinę Adamsów w ledwie jedną noc potrafi wyleczyć te zbłąkane duszyczki wykazując przy tym nie lada pomysłowość. Sztuka na dodatek jest wypełniona humorem jak chyba żadna do tej pory i zaludniają ją ciekawie narysowane postaci których zdaje się, że również jest więcej niż w paru wcześniejszych przedstawieniach. Spektakl ma tempo i „kupi” go każdy kto lubi fajną, lekką grę aktorską w wykonaniu ludzi którzy na co dzień aktorstwem się nie zajmują. Ależ oni są zdolni.

W spektaklu występują: Dominika Bała, Anna Błachut, Monika Błachut, Magdalena Cichoń, Katarzyna Ćwierz, Marzena Dobek, Agnieszka Dziekan, Barbara Pająk, Ewa Pietrzyk, Agnieszka Sochacka, Paulina Sułowska, Katarzyna Sztangret, Mariola Tylek, Marta Widlak, Aleksandra Żak, Natalia Żądło, Adam Dobek, Piotr Dobosz, Dawid Hodurek, Michał Kasperek, Janusz Łętocha, Paweł Matusiak, Tomasz Podlodowski, Tadeusz Przęczek, Rafał Soból, Jacek Szymański, Franciszek Szilder, Kamil Ślusarczyk i Zbigniew Żądło. Operator światła: Kazimierz Widlak. Operator muzyki: Jarosław Sularz.

Kiedy obejrzeć „Jeszcze tej nocy”:

26.10.2018 piątek godz. 19:15
27.10.2018 sobota godz. 18:15
28.10.2018 niedziela godz. 15:30
28.10.2018 niedziela godz. 18:15
16.11.2018 piątek godz. 19:15
17.11.2018 sobota godz. 19:00
18.11.2018 niedziela godz. 15:30
18.11.2018 niedziela godz. 18:15.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).