Tablica poświęcona Janowi Dunin Brzezińskiemu stanęła w Osieczanach

Tablica poświęcona Janowi Dunin Brzezińskiemu stanęła w Osieczanach

Jan Dunin Brzeziński rotmistrz Legionów Polskich, dziedzic Osieczan, burmistrz Myślenic i żołnierz września. Tablica poświęcona tej właśnie postaci została odsłonięta w Osieczanach.

Jan Dunin Brzeziński to postać nietuzinkowa, swoją działalnością w pisał się na stałe w historię Osieczan, Myślenic i ziemi myślenickiej. Był nie tylko dobrym gospodarzem i społecznikiem , ale przede wszystkim żołnierzem i prawdziwym patriotą. Pełniąc funkcję burmistrza Myślenic, we wrześniu 1939 r., zrezygnował z pełnionej funkcji i ponownie wsiadł na konia, jako kawalerzysta, w obronie ojczyzny. Ślad po rotmistrzu urywa się na nieludzkiej ziemi, gdzie Jan Duin Brzeziński, najprawdopodobniej zgina wraz z innymi oficerami zamordowany w zbrodni katyńskiej.

Ceremonia rozpoczęła się od krótkiego przedstawienia sylwetki bohatera przybliżenia jego życiorysu, a następnie przemowę wygłosił burmistrz Jarosław Szlachetka:

- Jan Dunin-Brzeziński był wielkim bohaterem, wyjątkową postacią, który w szczególny sposób zapisał się w historii Osieczan, Gminy Myślenice, ale też całego kraju. Będąc burmistrzem Myślenic, kiedy zaczęła się II Wojna Światowa ustąpił z urzędu, by walczyć o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. W swoim życiu wykazywał się odwagą, heroizmem, patriotyzmem oraz wielkim poświęceniem dla dobra Ojczyzny. Uznawany jest również za jedną z ofiar zbrodni katyńskiej, jednak do dzisiaj okoliczności jego śmierci nie zostały potwierdzone. Bardzo cieszę się, że w tym miejscu stanęła tablica, która będzie przypominać o istnieniu tak wspaniałego człowieka oraz o jego dokonaniach. Chwała bohaterom!

Tablicę poświęconą lokalnemu bohaterowi odsłonili Beata Brzezińska – Kolarz, wnuczka rotmistrza, oraz burmistrz Jarosław Szlachetka. Ponadto w uroczystości wzięli udział pedagodzy, dyrektorzy oraz młodzież ze szkół Podstawowych w Drogini i Osieczanach oraz sołtys Osieczan Marcin Dudzik.

Kolejną częścią uroczystości było złożenie kwiatów na kopcu Marszałka Józefa Piłsudskiego w rocznicę jego śmierci.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.